Paris Hilton oraz inne celebrities muszą czuć się niepocieszone. Zamiast donosić o ich najnowszych ekscesach, od kilku dni serwisy internetowe żyją zupełnie inną historią. Jej bohaterem jest gPhone - telefon zaprojektowany na zlecenie firmy Google. Choć o podobnym gadżecie wspominano już wcześniej, nigdy jeszcze pojawiających się na jego temat informacji nie było tak dużo.

Wszystko zaczęło się od raportu Reutera o najnowszych trendach na rynkach technologicznych. Zgodnie z jego treścią Google zlecił tajwańskiej firmie technologicznej High Tech Computer Corp opracowanie projektu telefonu opartego na systemie operacyjnym Linux.

Telefon miałby służyć nie tylko do rozmawiania, ale przede wszystkim do surfowania po internecie. To samo w sobie nie jest nowością. Jednak w przeciwieństwie do sprzedawanych obecnie komórek przez gPhone mamy rozmawiać za darmo. W zamian będziemy tylko musieli odebrać kilka wybranych reklam internetowych. W gadżecie na pewno znajdzie się miejsce na powszechne dzisiaj multimedia: odtwarzacz mp3 oraz aparat fotograficzny. Nie byłoby dziwne, gdyby urządzenie wyposażono także w GPS lub aplikację do nawigacji, bazującą na zasobach GoogleEarth oraz GoogleMaps.ReklamaWedług raportu opublikowanego w "Wall Street Journal" Google zaprezentował prototyp swojego telefonu największym operatorom sieci komórkowych, m.in. amerykańskim Verizon Wireless i AT&T oraz europejskim T-Mobile oraz Orange. Wszystkie strony zgodnie odmawiają komentarzy na temat "guglofonu".

Czy oznacza to, że cała historia jest tylko plotką? Pozornie może się wydawać, że Google, znany głównie z wyszukiwarki, oraz komórki to dwa różne światy. W rzeczywistości firma z Kalifornii ma spore doświadczenie, jeśli chodzi o mobilne urządzenia komunikacyjne. Google.com jest domyślną wyszukiwarką w telefonach wielu marek, m.in. Nokiach oraz Motorolach. Inżynierowie Google'a uczestniczyli też w pracach nad modelami telefonów LG Electronics.

Warto również pamiętać o tym, jak było z iPhone'em. Mimo braku jakichkolwiek informacji z Apple'a, o tym, że firma pracuje nad komórką, mówiło się od dobrych kilku lat. Od 29 czerwca tego roku iPhone jest dostępny w amerykańskich sklepach. Czy podobnie będzie z gPhone’m? Czas, a być może sam Google, pokaże.