Dzięki nowemu międzynarodowemu projektowi internetowemu The Planet Hunters (Polowanie na Planety) każdy może odkryć planetę, a nawet dedykować ją komuś bliskiemu.Naukowo-społecznościowy program zainaugurowali w czwartek naukowcy z należącego do NASA kosmicznego Teleskopu Keplera. Każdy, kto wejdzie na stronę http://www.planethunters.org będzie mógł przeanalizować zmiany blasku obserwowanych gwiazd - poinformował dr Marek Pawłowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w przekazanym PAP komunikacie.

Reklama

Jak można odkryć nową planetę? Promujący projekt w Polsce prof. Lech Mankiewicz - dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN radzi, by poszukiwać subtelnych pociemnień, które mogą być związane z przejściem planety pozasłonecznej na tle tarczy gwiazdy. Zdaniem naukowca, szanse na odkrycie "własnej" planety są spore. "Przypadków jest dużo" - ocenia. Nie od razu będzie wiadomo, który ze znalezionych okaże się potwierdzonym przypadkiem pozasłonecznej planety. Kandydaci na odkrywców muszą uzbroić się w cierpliwość.

"Chyba jeszcze nie było projektu, który udostępniałby tak +gorące+ naukowe obserwacje po prostu wszystkim internautom" - zauważa dr Józefina Turło z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która wspólnie z prof. Mankiewiczem prowadzi polską edycję adresowanego do uczniów i nauczycieli europejskiego programu Hands on Universe.Projekt Polowanie na Planety jest na razie dostępny jedynie w wersji angielskiej, ale planowane jest jego spolszczenie - informuje dr Pawłowski.

Przypomina przy tym, że w niedawno rozpoczętym Projekcie Droga Mleczna (http://www.milkywayproject.org/) internauci mogą badać zdjęcia z innego kosmicznego teleskopu, Orbitalnego Teleskopu Spitzera. Tym razem chodzi o poszukiwanie obszarów związanych z narodzinami nowych gwiazd na zdjęciach naszej Galaktyki, wykonanych w podczerwonym zakresie widma. Stąd wzięła się inna nazwa projektu - "Tam, gdzie rodzą się gwiazdy" albo "Kosmiczne Żłobki". Zarówno Polowanie na Planety, jak i Projekt Droga Mleczna są umiejscowione na platformie Zooniverse.org, zorganizowanej przez stowarzyszenie Citizen Science Alliance (CSA). Polscy partnerzy CSA to Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i portal Astronomia.pl.

Jak dodaje dr Pawłowski, na platformie działają też wcześniejsze, już dostępne w polskiej wersji językowej projekty: "Galaktyczne ZOO - Hubble", w którym internauci mogą pomagać naukowcom klasyfikować galaktyki, oraz "Polowanie na supernowe" i "Zrozumieć kosmiczne zderzenia". W dwóch ostatnich projektach internauci wspomagają uczonych w poszukiwaniu niezwykłych, gwałtownych kosmicznych procesów