Odkrycia dokonał zespół naukowców z Urzędu Starożytności Sri Lanki prowadzący prace wykopaliskowe w jaskini Fa-Hien w kompleksie jaskiń Pahiyangala w Prowincji Zachodniej Sri Lanki - poinformował serwis informacyjny Colombo Page.

Reklama

Według archeologów, odkryty szkielet pochodzi sprzed około 12 tysięcy lat i należy do przedstawiciela Człowieka Balangoda - podgatunku Homo sapiens (człowieka rozumnego) anatomicznie identycznego z człowiekiem współczesnym - który pojawił się na wyspie Cejlon około 36 tysięcy lat temu.

Jak poinformował dr Senarath Dissanayaka, kierujący Urzędem Starożytności Sri Lanki, najnowsze znalezisko z jaskini Fa-Hien jest pierwszym kompletnym szkieletem prehistorycznego człowieka odkrytym na tym stanowisku.

Wcześniej archeolodzy odkryli tu rozmaite szczątki pochodzące z okresów wcześniejszych, w tym dwie ludzkie czaszki sprzed około 37 tysięcy lat.

Jaskinia Fa-Hien stała się ważnym miejscem dla badań prehistorii człowieka po odkryciach w latach 60-ych i 80-ych XX wieku śladów obecności praludzi w późnym plejstocenie, tj. w okresie sprzed 40-10 tysięcy lat.

Reklama