Znam wiele zapalonych badaczy, którzy dla rozwoju nauki byliby gotowi do takiego kroku. Mogliby tam stworzyć kolonię i obserwować, jak się rozwija - powiedział były astronauta Thomas Reiter.

Reklama

Na razie chodzi jednak jeszcze o rekonesans i naukowcy, lecący na Marsa powinni z doświadczeniami i nowymi wrażeniami wracać na Ziemię, by móc się tym podzielić. Dlatego uważam, że należy zrobić wszystko, by umożliwić im po jakimś czasie powrót - dodał Reiter.

Jednak, jak można przeczytać w niemieckim wydaniu magazynu "Focus", niektórzy badacze mają całkowicie inne zdanie, ponieważ powrót na Ziemię jest... zbyt kosztowny. Dlatego też powinno się astronautom stworzyć na innej planecie możliwość do prowadzenia normalnego życia. Holenderska firma Mars One planuje od 2023 roku wysyłać regularnie swoich współpracowników i ich... nie odbierać.

Niedawno na Marsie wylądował łazik "Curiosity". Na Ziemię przysłał już kilka spektakularnych zdjęć. Robot na Czerwoną Planetę leciał prawie dziewięć miesięcy, ma wielkość małego samochodu, sześć kół i waży prawie tonę. Ma on zbadać warunki życiowe na miejscu. Dlatego też ma ze sobą cały szereg naukowych przyrządów, kamer i stację meteorologiczną. Ma wrócić na Ziemię za 23 miesiące.