Rafał Herszkowicz jest informatykiem, ma 33 lata. Pracuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgierzu. Planetę odkrył dzięki analizie danych z kosmicznego teleskopu Keplera i portalowi odkrywcyplanet.pl. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, stwierdził, że do takiego odkrycia nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza, wystarczą zainteresowania i instrukcje na portalu. Ja jako pierwszy to oznaczyłem, a potem potwierdzono, że tam faktycznie jest planeta - powiedział.

Reklama

Na portalu amatorzy analizują dane i wskazują tzw kandydatki na planety. Potem profesjonalni astronomowie potwierdzają ich istnienie. Koordynator portalu odkrywcyplanet.pl, który jest częścią międzynarodowego portalu planethunters.org profesor Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN nie ma wątpliwości: Jest to wielki dzień i wielka zasługa tego pana.

Zdaniem profesora Mankiewicza, każdy może spróbować swych sił jako odkrywca: Kolejne dane napływają na ten portal co kilka miesięcy, więc kolejne planety pozasłoneczne czekają na odkrycie.

O samej planecie wiadomo, że nazywa się PH2b, jest podobnym do Jowisza gazowym gigantem oddalonym od nas o ponad 1200 lat świetlnych. Znajduje się w tzw. "strefie zamieszkiwalnej", czyli w rejonie, w którym może istnieć sprzyjająca życiu woda w stanie ciekłym. Taka woda może jednak występować nie na samej planecie, a na którymś z teoretycznie istniejących księżyców okrążających tę planetę.