Zdjęcie pochodzi z 2004 roku, a zrobione zostało przez łazik Spirit. Jednak dopiero teraz zrobiło furorę w internecie. - Dopiero teraz dotarło do mnie, że NASA narysowała na Marsie penisa - napisał jeden z użytkowników serwisu Reddit, a temat natychmiast rozlał się po internecie. Podchwyciły go nawet poważne media.

- Mówili, że to niemożliwe. A może nic o tym nie mówili. Tak czy siak, udało się. Narysowaliśmy wielkiego penisa na powierzchni Marsa. (Przekreślone słowo "misja") Coś bardzo dziwnego zostało wypełnione - napisał "The New York Times Magazine". A internauci zastanawiali się, czy kierujący pracą łazika zrobili to specjalnie.

Za wyjaśnianie sprawy zabrał się serwis Space.com. Podkreślił, że nie ma mowy o żadnym rysowaniu "z nudów". - Prawda jest o wiele bardziej prozaiczna. Falliczny kształt jest wynikiem manewru zawracania, wykonanego przez sześciokołowy łazik - czytamy na stronie serwisu. Poza tym kolejne łaziki marsjańskie, w tym operujący na Marsie Curiosity, przesyłały bardzo podobne zdjęcia.