Kolejny sukces Europejskiej Agencji Kosmicznej. Po dwóch latach uśpienia kosmiczna sonda Rosetta została przebudzona i właśnie nadesłała swój pierwszy sygnał.
Specjalny budzik zadzwonił na pokładzie Rosetty dziś rano. Potem trzeba było czekać aż cały system dojdzie do siebie i wyśle na Ziemię potwierdzenie. Inżynierowie ESA zgromadzeni w centrum kontroli lotu w niemieckim Darmstadt czekali z napięciem, aż wreszcie… Udało się! Widzimy na monitorze wyraźny sygnał - mówił uradowany członek ekipy ESA, Andrea Accomazzo.

Doktor Kamil Złoczewski z Planetarium Niebo Kopernika powiedział, że sonda została zahibernowana 31 miesięcy temu z powodów finansowych. W tym czasie nie wykonywała żadnych badań, wiec nie było sensu utrzymywać zespołu badawczego w pełnej gotowości. Teraz powoli urządzenia na sondzie będą ponownie uruchamiane, ogrzewane i testowane, aby przygotować je przed majowym lądowaniem na komecie.

Prace nad wystrzeleniem tej sondy rozpoczęły się w 1993 roku. Rosetta poleciała w kosmos dziesięć lat później. W tym czasie musiała trzykrotnie okrążyć Ziemię, raz Marsa, aby nabrać odpowiedniej prędkości, umożliwiającej dotarcie do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Kamil Złoczewski wyjaśnia, że jeden z najważniejszych elementów sondy jest urządzenie, skonstruowane przez Jerzego Grygorczuka z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Penetrator kometarny MUPUS zostanie wbity w powierzchnie komety przez specjalny młotek. Jest to o tyle trudne zadanie, że nie wiadomo jak bardzo twarda jest lodowa skorupa komety. Zadaniem MUPUS'a będzie pobranie próbek, a także zbadanie powierzchni termometrami i innymi urządzeniami pomiarowymi.

Naukowcy spodziewają się, że dzięki informacjom zebranym przez Rosettę, uda się odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących początku naszego układu słonecznego.

Wraz z przebudzaniem sondy, Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs na swoim fanpage'u na Facebooku. Ludzie mogli wysyłać swoje filmiki, w których zachęcają Rosettę do pobudki. Nagrodą jest wycieczka do Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt, aby móc obserwować lądowanie sondy na komecie. Obecnie w konkursie prowadzi 17-letni Józek Dobrowolski z Ostrołęki. Głosowanie zostanie zamknięte o godzinie 18:30.