Pomiary wykonane przez należące do NASA Kosmiczny Teleskop Spitzera i teleskop NEOWISE wykazały, że asteroida Florence ma średnicę około 4,5 km. Zaś z obliczeń wynika, że minia ona Ziemię w odległości blisko 7 mln kilometrów. Ponieważ ta odległość jest 18 razy większa od tej, w której znajduje się od nas Księżyc, nie grozi nam kosmiczna kolizja.

Reklama

Jednak tak bliskie jak na kosmiczne warunki spotkanie da naukowcom możliwość lepszego poznania tak niezwykłego gościa, jakim jest asteroida Florence. Wiele ziemskich teleskopów będzie nakierowanych właśnie na nią. Najlepsze z nich, jak te znajdujące się w obserwatorium Arecibo, pozwolą na dostrzeżenie szczegółów na powierzchni asteroidy o wielkości co najmniej 10 metrów.

Ze wględu na swoją dużą jasność, będzie ją można również obserwować przy pomocy teleskopów amatorskich. Widoczna będzie podczas swojej podroży przez gwiazdozbiory: Ryby Południowej, Koziorożca, Wodnika i Delfina.

Florence została odkryta w 1981 roku przez naukowców z Obserwatorium Siding Spring w Australii. Swoją nazwę zawdzięcza angielskiej twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale.

Z przeprowadzonych przez naukowców obliczeń wynika, że poprzedni najbliższy Ziemi przelot wystąpił w 1890 r. Natomiast jeszcze bliżej Błękitnej Planety asteroida Florence znajdzie się po roku 2500.