Olga Tokarczuk to polska pisarka urodzona w 1962 roku w Sulechowie. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Tokarczuk aktywnie działa także na rzecz praw kobiet, mniejszości oraz zwierząt. Nazwana jej nazwiskiem planetoida - (555468) Tokarczuk - znana była dotychczas jako 2013 YH47. Odkrywcami obiektu są dwaj polscy łowcy planetoid i komet: Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Jako odkrywcy mieli prawo zaproponowania nazwy, która została zaakceptowana przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Reklama

Obiekt został odkryty 12 września 2013 r. Krąży on wokół Słońca w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Jednego okrążenia dokonuje w ciągu 4,71 lat.

"To dla mnie bardzo ważny dzień. Wraz z Michal Kusiak dostaliśmy informację, że odkryta przez nas 12. września 2013 planetoida 555468 została oficjalnie nazwana „Tokarczuk”. Niedawno specjalna komisja w ramach Międzynarodowej Unii Astronomicznej zaakceptowała nasz wniosek" - poinformował Żołnowski na Facebooku.

Polskie nazwy planetoid

W najnowszym biuletynie Międzynarodowej Unii Astronomicznej dotyczącym nowych nazw dla planetoid (asteroid) znalazło się więcej polskich propozycji. Spośród planetoid odkrytych przez Kusiaka i Żołnowskiego oficjalne nazwy zyskały również (559521) Sonbird – na cześć zespołu muzycznego z Żywca grającego muzykę z gatunku indie rock. Członkami zespołu są: Kamil Worek (gitara), Dawid Mędrzak (wokalista), Maciek Hubczak (perkusja), Tomek Kurowski (gitara basowa). Zespół otrzymał różne nagrody radiowe i telewizyjne.

Polscy odkrywcy nazwali też planetoidę (560354) Chrisnolan. Jest to nawiązanie do Christophera Ewdarda Nolana, brytyjsko-amerykańskiego reżysera, producenta i scenarzysty filmowego. Nolan otrzymał 36 nominacji do Oscara, wygrywając jedenastokrotnie.

Kolejny obiekt niebieski zyskał nazwę (555112) Monika jako nawiązanie do Moniki Ponikiewskiej - narzeczonej odkrywcy plasnetoidy, Michała Kusiaka. Pani Monika zajmuje się znakowaniem szlaków górskich w Beskidach, co poprawia bezpieczeństwo w górach.

Reklama

W poprzednim numerze biuletynu Grupy Roboczej ds. Nazewnictwa Małych Ciał, działającej w ramach Międzynarodowej Unii Astronomicznej (który ukazał się na początku lipca) znalazła się z kolei nazwa Żywiec, skądinąd - miasto rodzinne Michała Kusiaka. Miejscowość położona jest na południu Polski w województwie śląskim. Ma obecnie około 30 tysięcy mieszkańców, a jego historia sięga 750 lat.

Jeszcze wcześniej do polskich nazw wśród planetoid dołączyło kilka nazwisk astronomów z Poznania, a także król Władysław Jagiełło (w wersji swojego litewskiego imienia Jogaila).