Części struktury są młodsze niż się spodziewano, podczas gdy wiatr wschodni przesuwa całą wydmę przez pustynię - odkryli badacze.

Tajemnicze struktury pustynne

To imponujące, tajemnicze struktury, które wynurzają się z pustyń na Ziemi, są również obecne na Marsie i na największym księżycu Saturna, Tytanie.

Reklama

Eksperci z uniwersytetów, w tym z Aberystwyth w Walii, określili wiek gwiazdowej wydmy z Maroka i odkryli szczegóły dotyczące jej formacji oraz sposobu, w jaki przemieszcza się po pustyni.

Profesor Geoff Duller z wydziału geografii i nauk o Ziemi w Aberystwyth powiedział: To niezwykłe rzeczy, jedno z naturalnych cudówświata. Z ziemi wyglądają jak piramidy, ale z powietrza widzisz szczyt i promieniujące z niego w trzy lub cztery strony ramiona, które sprawiają, że przypominają gwiazdy.

Odkrycie wieku wydm

Zespół naukowców udał się na południowy wschód od Maroka, aby zbadać 100-metrową wysoką i 700-metrową szeroką wydmę w pustyni piaskowej Erg Chebbi, znaną jako Lala Lallia.

Odkryli, że sam spód wydmy ma 13 000 lat, ale byli zaskoczeni, że górna część struktury powstała dopiero w ostatnich 1000 latach.

Reklama

Znaczenie wiatru

Naukowcy mówią, że wydma powstała, ponieważ wiatr wieje w dwóch przeciwnych kierunkach - z południowego zachodu i północnego wschodu - co prowadzi do gromadzenia się piasku. Stały trzeci wiatr wiejący z wschodu przesuwa wydmę powoli na zachód z prędkością około przetłumacz tekst na polski.