Kleszcze atakują nie tylko w lasach

Jeśli komuś wydaje się, że kleszcze to wyłącznie problem tych, którzy lubią spacery po lesie, to niestety jest w błędzie. W tym roku można je spotkać dosłownie wszędzie - na trawnikach, w parkach, na działce czy w przydomowym ogródku. Dlatego warto sprawdzać czy podczas pobytu na łonie natury nie przynieśliśmy ze sobą nieproszonego gościa, a przed wyjściem stosować preparaty przeciwko kleszczom. Małe, charakterystyczne pajęczaki zanim wbiją się w skórę mogą ukrywać się na ubraniu, albo w sierści zwierząt. Stanowią ogromne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla czworonogów. Choroby, które przenoszą są groźne dla zdrowia i życia.

Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Reklama

Szacuje się, że średnio około 30 proc. kleszczy może przenosić boreliozę. Najwięcej jest ich obecniewe wschodniej i centralnej części kraju,szczególnie na Mazowszu, Warmii i Mazurach, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Reklama
Reklama

"W tych regionach odsetek kleszczy zakażonych tymi bakteriami, może sięgać czasami nawet do 60-70 proc." – powiedział prof. Łukasz Adaszek, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Groźne choroby odkleszczowe. Coraz więcej przypadków zakażeń

Każdego roku przypadków groźnych chorób odkleszczowych jest coraz więcej. W ubiegłym roku w Polsce odnotowano 25 244 przypadki boreliozy i 659 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. W porównaniu z rokiem poprzednim to o prawie 7 900 przypadków więcej zachorowań na boreliozę i o ponad 200 przypadków więcej przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Przeciwko zagrażającego życiu kleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić. Przeciwko boreliozie szczepionki na razie nie ma, ale trwają prace nad nią.

Kleszcze śmiertelnie groźne dla zwierząt

Szczególnym zagrożeniem dla zwierząt jest przenoszona przez kleszcze babeszjoza. Objawami zakażenia są apatia, brak apetytu, gorączka, wymioty, biegunka i problemy z oddychaniem.

Lekarze weterynarii alarmują, że już mają do czynienie z wieloma przypadkami zwierząt, które zachorowały po kontakcie z kleszczami. Dlatego zalecają właścicielom czworonogów, by jak najszybciejpodać swoim pupilompreparaty przeciwko kleszczom.