Dziennik Gazeta Prawana logo

"Szczelna kłoda pod nogi"

9 marca 2010, 07:14
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
"Szczelna kłoda pod nogi"
Inne
Państwowa Inspekcja Pracy dumna jest pewnie z siebie, że pracodawcom ciężej będzie łamać przepisy. I od tego jest. Jeżeli za tym nie idą jednak odbiurokratyzowanie systemu, większa przejrzystość i elastyczność prawa pracy, to dla gospodarki znaczy to tyle, co jeszcze jedna kłoda rzucona pod nogi.

Gdyby ilością przepisów mierzyć potęgę państw, to Polska mogłaby się ubiegać o miejsce w G7, a nie tylko w G20. Mnożenie praw i tropienie luk jest oczkiem w głowie każdego kolejnego rządu. Nieważne, czy gospodarka się zwija, czy rozwija, urzędnicy zawsze znajdą miejsce, przez które przecieka niekontrolowana ludzka energia i wolny duch przedsiębiorczości. Głodni sukcesu politycy chętnie dopiszą to do swoich osiągnięć. Zawsze w imię sprawiedliwości, ochrony pracownika czy wyrównywania szans dla konkurencji. Rzecz w tym, że im szczelniejsze przepisy i skuteczniej torpedujące chytre plany pracodawców, tym szybciej rośnie bezrobocie.

Biznes nie łamie prawa dla samego łamania. Nie robi tego, bo jest z gruntu zły albo bo taki jest nasz charakter narodowy. To zwykle akt desperacji. Ostateczność dla utrzymania na rynku siebie i swoich pracowników. Najpotężniejsze gospodarki świata, jak Stany Zjednoczone, czy te najbardziej przyjazne dla inwestorów, jak Singapur lub Nowa Zelandia, mają przepisy jak ser szwajcarski. Luki, jakim nie popuściłby u nas żaden urzędnik. Firmy zakładane przez internet, bez żadnych pieczątek i REGON-ów. Pracownicy zatrudniani, a jak trzeba, to i zwalniani na podstawie prawa jazdy.

Państwowa Inspekcja Pracy dumna jest pewnie z siebie, że pracodawcom ciężej będzie łamać przepisy. I od tego jest. Jeżeli za tym nie idą jednak odbiurokratyzowanie systemu, większa przejrzystość i elastyczność prawa pracy, to dla gospodarki znaczy to tyle, co jeszcze jedna kłoda rzucona pod nogi.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj