Choć lewica zarzuca naszemu Kościołowi, że za bardzo miesza się do życia publicznego, jeśli prześledzimy uważnie wypowiedzi duchownych na temat aktualnych problemów nurtujących Polaków, okazuje się, że jest ich bardzo mało, albo są na takim stopniu ogólności, że można je odnieść do każdego miejsca na świecie. Na tym tle pozytywnym wyjątkiem jest najnowsza książka rzecznika archidiecezji krakowskiej, ks. Roberta Nęcka pt. "Odpowiadam...", która ukaże się w najbliższych dniach.

Reklama

Już sam sposób jej powstawania sprawia, że dotyczy ona najważniejszych spraw, którymi żyją Polacy. Jest to bowiem zbiór esejów i wywiadów, jakie autor w ostatnich latach zamieszczał w najważniejszych mediach świeckich i kościelnych, także w DZIENNIKU. Ich tematykę wymuszało więc życie.

Wartość "Odpowiadam..." polega na tym, że jej autor - doktor teologii moralnej - ukazuje problemy w świetle aktualnego nauczania Kościoła. Co więcej, w stylu ich przedstawiania można dostrzec duży wpływ nauczania Jana Pawła II. Zauważył to w słowie wstępnym kard. Dziwisz, który napisał: "Wysuwane tezy, choć ostre, podane zostały w sposób przystępny oraz z wyjątkowym szacunkiem dla odbiorcy. Nawet strony o szczególnie mocnym charakterze polemicznym świadczą o wysokiej kulturze dialogu ich autora". Wszystko to sprawia, że książkę możną polecić także ludziom stojącym z dala od Kościoła, bez obawy, że poczują się jej stylem i sposobem argumentacji obrażeni i jeszcze bardziej od niego oddalą.

Poruszając na przykład wzbudzającą olbrzymie emocje kwestię in vitro, ks. Robert nie zaczyna od stwierdzenia o niemoralności tej metody, lecz pokazuje jej szerszy, nie tylko konfesyjny kontekst, w którym głównym kryterium oceny sztucznego zapłodnienia jest, powszechnie uznawana we wszystkich światowych deklaracjach, godność osoby ludzkiej. I podkreśla, że właśnie konieczność ochrony prawnej godności ludzkiego embrionu powinna być punktem wyjścia do regulacji prawnych o in vitro.

Autor wyjaśnia też stanowisko Kościoła wobec homoseksualizmu. Tłumacząc niezgodę na uznanie tego typu związków za małżeństwo stwierdza: "sprawiedliwość nie pozwala traktować par homoseksualnych w taki sposób, jak gdyby miały możliwość dawania życia, skoro takiej możliwości nie mają".

Nie ucieka też od ostrych sądów. Oceniając wykorzystywanie świątyń do politycznej agitacji stwierdza: "prywatne poglądy można wygłaszać przy kawie. Natomiast z ambony każdy duchowny wypowiada w imieniu Kościoła" i dalej dodaje "wikłanie niektórych księży w politykę powinno zakończyć się dymisją z zajmowanych urzędów".

Autor porusza nie tylko problemy z pierwszych stron gazet, ale także dotyczące codziennego, zwykłego życia. Pisząc o współczesnym kryzysie ojcostwa zauważa: "Mężczyzn w pojęciu macho jest w wielu, ale wciąż brakuje prawdziwych ojców".

Ks. Robert Nęcek, "Odpowiadam...", Wydawnictwo Św. Stanisława BM, Kraków 2009.