MACIEJ WALASZCZYK: Na forum portalu tvn24.pl pojawiały się kiedyś wpisy internautów, czasem brutalne, które osobiście odnosiły się do pana osoby.
GRZEGORZ MIECUGOW: Spotykałem się z takimi komentarzami, które - w mojej ocenie, były po prostu nie do przyjęcia i uderzały w moją najbardziej czułą stronę. W pewnym momencie pojawił się komentarz informujący o tym, że w stanie wojennym prowadziłem "Dziennik Telewizyjny" w mundurze. W stanie wojennym zrezygnowałem z pracy. Żyłem ze zbierania butelek i klejenia jakiś toreb. Gdy jednak potem czytam opinię jakiegoś debila, który pisze, że w stanie wojennym prowadziłem "Dziennik Telewizyjny" w mundurze, to jest to dla mnie wstrząsające. Kłamstwo boli.

Reklama

>>> Raczek: Trolle opluwały moją seksualność

I co pan zrobił w tej sprawie?
Kompletna bezradność. Mechanizm działa w ten sposób, że taka informacja jest później przez wiele tygodni czytana, powielana przez innych. Być może za pół roku w jakiejś sprawie się odezwę, a ktoś wygrzebie z internetu komentarz z taką, kłamliwą informacją, że Miecugow prowadził Dziennik Telewizyjny w mundurze. Rozkładam ręce. Taki wpis przecież nie narusza prawa.

>>> Akcja STOP chamstwu w internecie – przyłącz się!

Ale jest nieprawdziwy i funkcjonuje w internetowym obiegu.
Tak i nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić. Gdy zaczynaliśmy prowadzić Szkło Kontaktowe jednym z głównych założeń tego programu był bezpośredni, szybki kontakt z widzem na zasadzie interreakcji. Korzystaliśmy z opinii widzów, wysyłanych do nas SMS-ów, komentarzy telefonicznych i przesyłanych przez internautów. Dziś sytuacja jest taka, że dla potrzeb programu, już od dwóch lat, nie jestem w stanie korzystać z opinii publikowanych na naszym forum internetowym.

>>> Kinga Dunin: Nie czytam już postów o braku orgazmu

Dlaczego?
Bo różnego rodzaju internetowe trolle i funkcjonariusze partyjni zaśmiecili to forum swoimi wpisami do tego stopnia, że normalni ludzie, którzy zawsze mieli coś ciekawego do powiedzenia, po prostu z niego uciekli. Na forum nie trzeba było się logować i każdy mógł pod każdego się podszyć, posłużyć fałszywym nazwiskiem, lub czyimś nickiem. Dlatego jesteśmy na etapie wprowadzania zmian, jeśli chodzi o forum tvn24 i wiem, że na pewno lepiej będzie, kiedy ludzie będą się musieli na nim logować. W związku z tym mam nadzieję, że odzyskamy to forum dla potrzeb naszej redakcji, by móc korzystać i realizować w pełni ideę programu w którym z naszymi widzami kontaktujemy się na wszelkie sposoby. By również nasi widzowie kontaktowali się z nami i przekazywali nam swoje opinie.

Dyskusję zabiła anonimowość i chamstwo?
Anonimowość to problem - ukuto nawet takie powiedzenie: "jesteś głupi jak wpis w internecie".

_______________________________________
>>> WOJNA Z CHAMSTWEM W INTERNECIE

Redakcja DZIENNIKA zdecydowała się wyłączyć wątek forum służący do komentowania tego wywiadu. Nie chcemy narażać naszych rozmówców na kolejne porcje obelg i inwektyw