Schwytane w pułapkę historii Litwa oraz inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej nie mogły uczestniczyć w pierwszym etapie integracji europejskiej, który zakończył się podpisaniem traktatu rzymskiego. Jednak ówczesna determinacja Europy w dążeniu do zjednoczenia i podpisanie traktatów rzymskich w 1957 roku,już wtedy rozbudziły nasze nadzieje na wolność i wyzwolenie.
Bardzo wierzyliśmy w to, że silniejsza Europa o nas nie zapomni. Przez cały czas, ponad trzydzieści lat, nie traciliśmy nadziei na powrót do wspólnej europejskiej rodziny, z której wartości nasze kraje wyrastały, i których wartości zawsze były nam drogie.
Dzisiaj żyjemy w świecie, w którym spełniło się nasze marzenie. Europa jest zjednoczona. Republika Litewska, Polska i inne kraje Europy Środkowej są członkiem Unii Europejskiej. Wspólnie świętujemy pięćdziesiątą rocznicę najważniejszego europejskiego przedsięwzięcia czasów nowożytnych. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat Europa cieszyła się nie mającym precedensu okresem spokoju, stabilizacji i dobrobytu.
Owoce integracji są naprawdę imponujące - jednolity rynek i jednolita waluta, swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału. Unia Europejska przyjmuje na siebie zobowiązania w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, pragnie być aktywnym i widocznym graczem na arenie międzynarodowej, przenosząc na kraje sąsiednie stabilizację i dobrobyt.
Dzisiaj ponownie stoimy na progu strategicznych wyborów. Mająca pół miliarda obywateli i dwadzieścia siedem krajów członkowskich Unia ma przed sobą kolejny etap odnowy. Globalna konkurencja gospodarcza i nowe zagrożenia w obszarze energii, środowiska i bezpieczeństwa motywują nas do szukania nowych sposobów wzmacniania i rozwijania Unii Europejskiej.
Nasi obywatele, sąsiedzi i przyszli członkowie pragną Unii silniejszej i lepiej funkcjonującej. Musimy w dalszym ciągu realizować najważniejsze cele postawione w traktacie rzymskim: budować jednolity rynek, usuwać pozostałe przeszkody na drodze swobodnego przepływu osób i usług, zakończyć w terminie poszerzenie strefy Schengen i euro, realizować wspólną politykę energetyczną oraz rozwiązać problem "wysp energii" - krajów lub regionów, które mają tylko jednego dostawcę surowców energetycznych.
Wymieniłem powyżej jedynie niektóre spośród najważniejszych spraw, które pozwolą obywatelom Unii Europejskiej decydować o rozwoju przedsięwzięcia, jakim jest integracja europejska i o wiarygodności samej Unii.
Jestem przekonany, że zjednoczenie Europy nie będzie kompletne, jeżeli do tego przedsięwzięcia nie zaprosimy wszystkich krajów Europy, które wierzą w te same ideały co my. Musimy wspierać naszych sąsiadów w dążeniach do europejskiej integracji, tak jak my niegdyś byliśmy wspierani w naszych aspiracjach. Musimy też w dalszym ciągu przenosić stabilizację i bezpieczeństwo poza granice Unii Europejskiej. Tylko wtedy, jeżeli będziemy dbali o nie także na zewnątrz, to zapewnimy je sobie samym. Europejska polityka sąsiedztwa musi nieść przesłanie ukazujące Europę z jednej strony silną, a z drugiej otwartą. Takie postępowanie jest w naszym interesie i jest to nasz obowiązek.
Jedenastego listopada 2004 roku Litwa jako pierwszy kraj Unii ratyfikowała Traktat Konstytucyjny. W owym czasie wydawało się, że wraz z naszymi europejskimi partnerami odnaleźliśmy właściwy kurs, by podążać w kierunku dalszego rozwoju Unii Europejskiej. Wydawało się, że odkryliśmy i posiadamy skuteczne narzędzia koordynacji i realizacji wspólnej unijnej polityki. Jestem nadal przekonany, że dzięki Traktatowi Konstytucyjnemu Europa stanie się silniejsza, bardziej demokratyczna i będzie lepiej koordynować swoje działania oraz umacniać swoją rolę w świecie.
Dlatego Litwa wierzy, że ten Traktat, owoc szerokich dyskusji, zostanie w końcu zatwierdzony, a jego treść zachowana. Pięćdziesiąt lat inspirujących sukcesów świadczy o tym, że Unia Europejska ma dość siły, aby podołać obecnym i przyszłym zadaniom i aby kontynuować realizację wizji Europy, jaka 50 lat temu przyświecała jej ojcom-założycielom.
Valdas Adamkus, prezydent Litwy w l. 1998 - 2003 i od 2004 roku. W latach 40. walczył z niemieckimi i sowieckimi okupantami. Później na emigracji w USA organizował życie polityczne emigracji litewskiej i był znanym działaczem Partii Republikańskiej. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości wrócił do Wilna
Litwa jako pierwszy kraj Unii ratyfikowała Traktat Konstytucyjny. Jestem nadal przekonany, że dzięki eurokonstytucji Europa stanie się silniejsza i bardziej demokratyczna- pisze w "Fakcie" Valdas Adamkus, prezydent Litwy.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama