Dziennik Gazeta Prawana logo

"Zabicie bin Ladena osłabi międzynarodowy terroryzm"

2 maja 2011, 13:13
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Śmierć bin Ladena to wielki sukces koalicji antyterrorystycznej i osłabienie al Kaidy, ale nie oznacza końca wojny z terroryzmem - uważa były premier Leszek Miller.

"Bin Laden nie żyje, żyje natomiast nadal Al Kaida i trzeba pamiętać, że wojna z terroryzmem w dniu wczorajszym się nie skończyła" - powiedział. Osama bin Laden, twórca sieci terrorystycznej al Kaida, został zabity podczas akcji sił amerykańskich 1 maja w Pakistanie.

Zdaniem Millera śmierć przywódcy al Kaidy dowodzi ogromnej sprawności służb wywiadowczych i jest efektem skuteczności Stanów Zjednoczonych i wszystkich ich sojuszników, pokazujących, że zbrodnie, akty terroru nie uchodzą bezkarnie.

"Pokazujących, że każdy, kto chce mordować, kto chce zabijać niewinnych ludzi prędzej, czy później zostanie właściwie ukarany. Symbolika zabicia bin Ladena ma takie właśnie znaczenie. Niezależnie od tego co zdarzy się dalej, przecież zdajemy sobie sprawę, że walka z terroryzmem się nie skończyła, te wydarzenia mają symboliczne znaczenie, w moim przekonaniu bardzo osłabiając międzynarodowy terroryzm" - podkreślił Miller.

B. premier zaznaczył jednak, że świat nadal musi osłabiać te struktury wszelkimi sposobami, także militarnymi. "Nie ma złych i dobrych terrorystów. Wszyscy, którzy zabijają kobiety i dzieci, przypadkowych ludzi znajdujących się gdziekolwiek, na placach, w metrze, muszą zdawać sobie sprawę, że zostaną doścignięci, osądzeni lub zabici. Terroryści nie mogą mieć większych praw, niż ich ofiary" - dodał.

Miller podkreślił, że Polska od samego początku była aktywnym członkiem koalicji antyterrorystycznej i zatem także w naszym kraju istnieje niebezpieczeństwo przeprowadzenia ataków. "Myślę, że to powinien być bardzo wyraźny obszar myślenia polskich władz, chociażby w obliczu zbliżającego się Euro 2010, a więc wielkiej imprezy masowej, gdzie ataki terrorystyczne wywołują ogromne spustoszenia i zniszczenia" - dodał.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj