Dyrektor do spraw zarządzania aktywami w TMS Brokers, Paweł Jackowski, podkreśla, że inwestorzy wciąż nie są pewni jak duże będą obciążenia instytucji finansowych. Ekspert zwraca uwagę, że straty banków związane z rozwiązaniem problemu kredytów we frankach, nie rozkładają się równomiernie. Najbardziej narażone, jego zdaniem, są Getin Noble, Millennium i mBank, BZ WBK i PKO BP. Szacuje się te banki udzieliły dwie trzecie kredytów we frankach szwajcarskich.

Wczorajsze spadki akcji banków, rozmówca IAR nazywa bezprecedensowymi. Indeks giełdowy skupiający banki spadł wczoraj o około 6 procent. Paweł Jackowski przypomina, że podoba skala spadków była obserwowana po ataku na WTC w 2001 roku.

Ekspert ocenia, że kompleksowe rozwiązanie problemu kredytów we frankach i przedstawienie szczegółowych propozycji dodatkowego opodatkowania banków powinno uspokoić inwestorów.

Spadki były związane przyjęciem przez posłów poprawki do ustawy, która przerzucała na banki 90 procent kosztów przewalutowania kredytów hipotecznych.