Ksiądz Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej nie straszy demonem, ale uważa, że Halloween jest puste i tandetne. - To sztuczny twór niepasujący do naszej tradycji - mówi.

Reklama

Jego zdaniem popularność Halloween pokazuje, że zapominamy o swojej tożsamości. Choć może to też oznaczać, że jej po prostu nie rozumiemy lub w ogóle nie znamy.

Zamiast spojrzenia na śmierć realistycznie i w smutku, próbujemy ją zakrzyczeć zabawą - dodaje rzecznik archidiecezji. Według niego skutek może być taki, że z tą prawdziwą śmiercią na przykład kogoś bliskiego nie będziemy umieli sobie poradzić.

Trudno walczyć z popkulturą i komercją, a Halloween jest komercyjne. Można jednak spróbować wykorzystać te same sposoby, aby osiągnąć swoje cele.

Świeccy już to robią - zaznacza ksiądz Śliwiński. To chociażby bale i marsze świętych organizowane dziś w różnych miastach i miejscowościach w Polsce. - Takie wydarzenia pokazują, że celem chrześcijanina jest niebo, a nie bycie jakimś demonem - podkreśla duchowny i dodaje, że warto też, abyśmy sami obchodzili wspomnienie Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny tak jak to mamy w zwyczaju. Wtedy mamy większą szansę, że ten obcy dla nas kulturowo Halloween nie zniszczy naszej tradycji.