Już wkrótce polscy kierowcy powinni zaobserwować obniżkę cen paliw na stacjach. Wynikać to będzie z dużych zapasów ropy naftowej, którą Iran będzie chciał sprzedać na wolnym rynku. Obniżki cen paliw nie będą duże, ale zdaniem eksperta mogą spowodować zwiększenie konsumpcji a tym samym wzrost PKB. Iran ma duże pokłady gazu ziemnego. Zdaniem eksperta w Europie może wrócić koncepcja gazociągu Nabucco, który pierwotnie miał transportować gaz do Europy Zachodniej z tego rejonu świata. To daje szansę na dywersyfikację dostaw tego surowca także dla krajów wschodniej flanki Unii Europejskiej.

Reklama

Zdaniem Tomasza Chmala z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych otwarcie Iranu na Zachód może pozwolić wielu polskim firmom zaistnieć na tamtejszym rynku. Ekspert porównuje popyt w Iranie do sytuacji krajów postkomunistycznych pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. To jest potencjał ponad 75 milionów ludzi - przypomniał Chmal i podkreślił, że Iran teraz będzie chciał modernizować swoją gospodarkę.

W sobotę Unia Europejska i Stany Zjednoczone zniosły sankcje nałożone na to państwo - po tym, jak eksperci potwierdzili, że rząd w Teheranie zaczął ograniczać swój program atomowy. Teraz Iran będzie mógł wznowić eksport ropy, odzyska zamrożone miliardy dolarów, kupi nowe samoloty cywilne i będzie mógł robić interesy za granicą.