Prof. Norman Davies nie kryje, że nie podoba mu się pomysł połączenia dwóch gdańskich placówek: Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, co zapowiadał wicepremier oraz minister kultury Piotr Gliński. Zdaniem brytyjskiego historyka, chodzi o przejęcie kontroli nad dwiema placówkami jednocześnie, połączonymi w jedną, z nowymi władzami.

Reklama

Za krytyczny stosunek rządu wobec Muzeum II Wojny Światowej, w radzie którego zasiada prof. Piotr Gliński, odpowiada Jarosław Kaczyński - przekonuje historyk. Pomysł łączenia placówek nazwał na łamach dziennika "The Guardian" "paranoicznym" i "bolszewickim".

Jarosław Kaczyński zachowuje się jak bolszewik i paranoiczny awanturnik. PiS jest najbardziej mściwym gangiem w Europie - ocenił prof. Norman Davies. - PiS nie chce, by grupa zagranicznych historyków decydowała, co znajdzie się w "ich" muzeum.

Według cytowanego przez "Guardiana" brytyjskiego historyka polityka historyczna, jaką prowadzi rząd Prawa i Sprawiedliwości, ma polegać na podkreślaniu polskiego heroizmu oraz służyć walce z politycznymi rywalami. Jak twierdzi prof. Norman Davies, jest to "ksenofobiczna próba napisania historii od nowa".

Reklama