Prof. Andrzej Zybertowicz był gościem Polsat News. Zapytany o porównywanie liderki Strajku Kobiet do Lecha Wałęsy i nazywanie jej "Wałęsą w spódnicy", odpowiedział: To bardzo niesympatyczna postać.

Reklama

Zresztą Lech Wałęsa też jest niesympatyczny, ale jako analityk procesów społecznych, wiem, że niesympatyczne postaci odgrywają istotne role historyczne – dodał.

Zdaniem doradcy prezydenta Dudy, "przy tej wulgaryzacji komunikacji i zachowań, uformowaniu przez dostatek cywilizacyjny całego pokolenia narcyzów" Marta Lempart "może sporo namieszać na scenie politycznej".

Lempart to liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który wyrósł na kanwie protestów po decyzji TK ws. aborcji.

Od 22 października w całym kraju trwają protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. Wywołało je orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

Protesty przeciwko decyzji TK ws. aborcji, których głównym inicjatorem jest Ogólnopolski Strajk Kobiet z czasem przerodziły się w wystąpienia antyrządowe. W niektórych akcjach protestacyjnych biorą również udział środowiska związane z innymi grupami społecznymi.