Juszczenko, który sprawował urząd prezydencki w latach 2005-2010, rozmawiał z szefem portalu Dmytrem Gordonem. Na jego pytanie: Czy Kaczyńskiego zabili Rosjanie?, Juszczenko odpowiedział: Jestem o tym przekonany.

Reklama

Lech Kaczyński "niedoceniony"

Jestem o tym przekonany. A propos, byłem niedawno na jego grobie. Wydaje mi się, że Polacy go nie docenili. To światły prezydent, który zawsze patrzył ponad horyzont – powiedział b. prezydent Ukrainy.

Reklama

Juszczenko wspomina, że spotykał się z Lechem Kaczyńskim ponad 30 razy i zawsze rozmawiał z nim o miejscu Polski, Ukrainy oraz innych państw regionu w przyszłości Europy.

"Adwokatura Ukrainy"

(…) Dla niego bardzo ważne było polskie przywództwo w Europie wschodniej. I dlatego to, co nazywane było "adwokaturą Ukrainy" (ze strony polskiej – PAP) robił w jednym celu: rozpoczynamy od adwokata, ale rozmawiamy o formule geopolitycznej, w której Europa powinna być dostępna dla Ukrainy – wskazał b. prezydent Ukrainy.

Prezydent prof. Lech Kaczyński i jego żona Maria zginęli – wraz z 94 osobami, wśród nich wieloma wysokimi urzędnikami państwowymi i dowódcami wojskowymi – w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Polska delegacja leciała do Rosji na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Z Kijowa Jarosław Junko