17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Jest obchodzony w ponad 130 krajach. Został on ustanowiony w 2004 roku, aby zwrócić uwagę na przemoc i dyskryminację, których doświadczają lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, interseksualne i wszystkie osoby o różnych orientacjach seksualnych, tożsamościach lub ekspresjach płciowych oraz cechach płciowych.

Reklama

Sytuacja w Polsce

W świetle najnowszego rankingu ILGA-Europe "Rainbow Map" Polska jest najbardziej homofobicznym państwem w Unii Europejskiej. Polska otrzymała 0 punktów w trzech kategoriach: rodzina, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści oraz integralność cielesna osób interpłciowych.

Członek zarządu GrowSpace Dominik Kuc wskazał, że sytuacja społeczna w Polsce zaczęła się poprawiać. Akceptacja różnorodności jest już dużo szersza. Różnorodność nie jest dla nas niczym dziwnym, niczym nowym – powiedział Kuc. Wskazał, że ludzie mają coraz większą wiedzę na temat otaczającego ich świata. Cieszę się, że tutaj prym wiedzie młode pokolenie, że to właśnie młode pokolenie jest też najbardziej otwarte i tolerancyjne ze wszystkich – podkreślił. Zdaniem Kuca, głos młodych wpływa na społeczeństwo. Młodzi ludzie przyzwyczajają ogół społeczeństwa do tego, że różnorodność jest naszą codziennością – dodał.

Reklama

Luki prawne

Kuc wyraził nadzieję na poprawę systemową. Wskazał na kontrast pomiędzy sytuacją społeczną a trudną sytuacją prawną. Nadal brakuje jeszcze regulacji w sprawie mowy nienawiści, brakuje regulacji w sprawie związków partnerskich czy przysposobienia dziecka też w tym związku. To są takie luki prawne, które powinny być w Polsce uregulowane i mam nadzieję, że obecna sytuacja społeczna przełoży się na sytuację prawną – powiedział Kuc. W jego ocenie, społeczeństwo jest już gotowe na te zmiany. Wskazał, że te postulaty nie są już w taki sposób kontrowersyjne, jak były 10, czy 20 lat temu, kiedy społeczność LGBT była tematem tabu. Teraz ten temat nie budzi już negatywnych emocji w szerszym kontekście społeczny, – zaznaczył. Dodał, że elektoraty większości partii popierają takie rozwiązania. Mam nadzieję na mobilizację polityków i polityczek, dlatego że ich własny elektorat popiera takie rozwiązania - podsumował Kuc.