• Adrian Zandberg
  29
  Rezygnacja PiS z forsowania ustawy kasującej pułap 30-krotności płatności składek na ZUS została przyćmiona przez emocje związane z exposé premiera i debatą nad nim. Ale tylko trochę. Komentatorzy mają świadomość doniosłości tego zdarzenia. Z jednej strony – merytorycznej. Mateuszowi Morawieckiemu będzie jeszcze trudniej złożyć najbliższy budżet. Ale też i politycznej. Przetestowano siłę koalicjanta, partii Jarosława Gowina.
 • Annette Hess
  34
  Właściwie w każdej niemieckiej rodzinie milczano na jakiś temat związany z wojną. W mojej też – powiedziała w rozmowie z PAP Annette Hess, autorka wydanej właśnie w Polsce powieści "W niemieckim domu".
 • Piotr Walczak
  62
  Jesteśmy jedyną administracją w naszym kraju, którą obowiązuje tajemnica skarbowa. Dlatego nie mogę odpowiedzieć na pytanie, czy finanse mojego byłego przełożonego Mariana Banasia są lub były kontrolowane - mówi w rozmowie z DGP Piotr Walczak, szef KAS i nowy wiceminister finansów.
 • brexit
  1
  Jeśli Brytyjczycy zdecydują się wybrać kurs na deregulację, liberalizację rynku pracy, ceł czy podatków, to efektem może być rzucenie wyzwania europejskiemu modelowi społeczno-gospodarczemu. Wówczas UE musiałaby zacząć stosować podobne rozwiązania albo zwiększyć stopień protekcjonizmu – mówi DGP Przemysław Biskup, analityk ds. brexitu w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
 • Syria
  25
  Do wojny w Syrii mogłoby nie dojść, gdyby nie zmiana klimatu. Przed jej wybuchem doszło do najcięższej od co najmniej 900 lat suszy. Półtora miliona ludzi uciekło do miast, pojawił się głód i zaczęły się protesty. A jak sobie z nimi radzą państwa autorytarne? Strzelają  - mówi w rozmowie z DGP Marcin Popkiewicz fizyk, analityk megatrendów, autor książek, m.in. „Świat na rozdrożu” i „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”.
 • In vitro
  27
  5
  Podstawowy temat brzmi: jak skutecznie pomagać. Równolegle spotykają się naukowcy, by omawiać kwestie etyczne. Ja jednak na tych spotkaniach nie bywam - mówi w rozmowie z DGP prof. Marian Szamatowicz, specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa, były kierownik Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i dyrektor Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych. W 1987 r. dokonał pierwszego w Polsce udanego zapłodnienia metodą in vitro.
 • Marsz Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu w rocznicę Nocy Kryształowej
  64
  "Są takie daty w naszej historii, o których wolelibyśmy zapomnieć. Ale na przekór temu musimy o nich pamiętać. Są takie noce, w rocznice których chcielibyśmy milczeć. Ale na przekór temu musimy zabrać głos. 81 lat temu mieszkańcy Breslau wystąpili przeciwko mieszkańcom Breslau" – zatwittował patetycznie 9 listopada prezydent Jacek Sutryk. Wprawiając, co poniektórych mieszkańców miasta leżącego nad Odrą (w tym piszącego te słowa), w malutką konsternację.
 • Filipiny flaga
  10
  W poszukiwaniu najbardziej wydajnego mechanizmu promującego zajmowanie najwyższych urzędów państwowych przez kobiety warto się przyjrzeć Filipinom. A konkretnie wprowadzonemu tam po upadku dyktatury Ferdinanda Marcosa (1965–1986) ograniczeniu czasu sprawowania władzy przez polityków.
 • Elon Musk
  27
  Elon Musk ogłosił, że wybuduje pod Berlinem fabrykę samochodów na prąd. – O, odważni ci Niemcy – pomyślałem. Przecież wpuszczają amerykańskiego szczwanego lisa do własnego kurnika.
 • Karol Radziszewski Fot. Maksymilian Rigamonti
  82
  Po tzw. prawej stronie artystycznej widziałem tylko mizerię. Fakt, że minister Gliński jest również wicepremierem, a na kulturę są przeznaczane ogromne pieniądze, powinien sprawić, że sztuka na prawicy rozkwitnie - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti Karol Radziszewski, artysta, gej, twórca m.in "Pocztu" czyli "najbardziej znanych nieheteronormatywnych postaci polskiej kultury".