Polska została pochwalona za program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. W środę w Parlamencie Europejskim przedstawiciele polskiego Ministerstwa Zdrowia odbierają nagrodę "Perły mądrości" przyznawaną przez Europejskie Stowarzyszenie do Walki z Rakiem Szyjki Macicy, przy okazji dwudniowej konferencji na temat tej choroby.

Polski projekt został wyróżniony spośród 17 zgłoszonych z całej Europy.

"To jest wyraz uznania, ale też zachęta dla nas. Bo im szybciej rak jest wykryty, tym łatwiej się go leczy, a stany przedrakowe leczy się w stu procentach. Kobiety mogą wrócić do pracy, do rodziny, zachodzić w ciążę i rodzić dzieci. A jak jest za późno - to tylko rozłożyć ręce i łzy wylewać" - powiedział PAP koordynator nagrodzonego programu prof. dr hab. Marek Spaczyński, który przyjechał do Brukseli, by odebrać nagrodę wraz z Markiem Twardowskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia.

"Pocieszające jest, że z roku na rok liczba Polek biorących udział w badaniu jest większa" - podkreślił Twardowski. Jak dodał, z istniejącego od 2005 roku programu skorzystało prawie 30 proc. kobiet spośród 9-milionowej grupy docelowej w wieku 25-59 lat. W samym 2009 roku z programu skorzystało około 880 tys. Polek. Wykryto ponad 24 tys. przypadków nieprawidłowości.

Celem "Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy", którego organizatorem jest resort zdrowia, jest obniżenie poziomu zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy. Nowotwór ten znajduje się na piątym miejscu jako przyczyna zachorowań i na siódmym jako przyczyna zgonów nowotworowych w Polsce. Założeniem nagrodzonego programu jest objęcie badaniami cytologicznymi kobiet raz na trzy lata.

czytaj dalej


Bezpłatne badania cytologiczne świadczą zakłady opieki zdrowotnej w całej Polsce, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. W marcu 2007 roku Fundusz rozpoczął wysyłkę imiennych zaproszeń na badania cytologiczne.

"Imienne zaproszenia dyscyplinują. Każdy się zastanowi, kiedy był ostatni raz u lekarza" - powiedział prof. Spaczyński.

Nie oznacza to, że z bezpłatnych badań nie mogą skorzystać kobiety, które takiego zaproszenia nie otrzymały. Jeśli kobieta znajduje się w grupie objętej programem, sama powinna zgłosić się na badanie. Skierowanie nie jest potrzebne.

Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym. W Polsce jest drugim co do częstotliwości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet do 45. roku życia. Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Oznacza to, że z dziesięciu kobiet, u których codziennie wykrywa się ten nowotwór, pięć umiera.

Dane epidemiologiczne o zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w naszym kraju, w porównaniu z innymi państwami Europy, są alarmujące. Kobiety dzięki regularnym badaniom cytologicznym mogą zmienić te statystyki.

Misją Europejskiego Stowarzyszenia do Walki z Rakiem Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Association), które przyznało nagrodę, jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie raka szyjki macicy oraz propagowanie polityki zdrowotnej. Do ECCA należą organizacje, instytucje i osoby prywatne z całej Europy. Obecnie wśród członków ECCA jest ponad 100 instytucji (towarzystwa medyczne, onkologiczne, organizacje badawcze i stowarzyszenia pacjentów) z 34 krajów i ponad 1000 członków indywidualnych z 40 krajów.