"Polska jest zdeterminowana, aby to przedsięwzięcie się udało. Ale udane przedsięwzięcie to elektrownia w Ignalinie, która produkuje tyle prądu, aby część tego prądu była polskim prądem" - powiedział Tusk.

Reklama

Litwa musi do roku 2009 ostatecznie wyłączyć jedyny pracujący dotychczas w elektrowni w Ignalinie reaktor radzieckiej konstrukcji. W zamian litewski rząd planuje zbudować nowoczesną siłownię jądrową przy finansowym współudziale Estonii, Łotwy i Polski. Pierwszy reaktor nowej siłowni ma ruszyć w 2016 roku. Dwa lata później rozpocznie się budowa drugiego reaktora.

Energetyczny most z Litwą ma nas kosztować 800 mln euro. "To wielkie przedsięwzięcie, jesteśmy je gotowi uruchomić natychmiast, ale po stronie naszych przyjaciół z Litwy musi być precyzyjna i gwarantowana agenda, która spowoduje, że tym mostem energetycznym do Polski popłynie prąd z Ignaliny" - podkreślił Tusk.

Postawienie na atom jest jednym z głównych punktów rządowego planu uniezależnienia się od dostaw surowców energetycznych z Rosji. We wtorek premier zapowiedział budowę do 2020 roku co najmniej dwóch siłowni jądrowych. Jedna powstanie najprawdopodobniej w Żarnowcu, gdzie przed laty planowano stworzenie elektrowni z atomowymi stosami zbudowanymi w ZSRR.