Zalewski zastąpi zdymisjonowanego prokuratora krajowego Marka Staszaka - który stracił funkcję wraz z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ćwiąkalskim - po tym jak samobójstwo w więzieniu popełnił Robert Pazik, skazany na dożywocie morderca Krzysztofa Olewnika.

Reklama

Zalewski od zeszłego roku jest naczelnikiem wrocławskiego wydziału zamiejscowego ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Prowadził m.in. śledztwa w sprawie korupcji w piłce nożnej. W tym śledztwie do tej pory zostało zatrzymanych ok. 200 działaczy sportowych, sędziów, piłkarzy oraz członków PZPN.

>>>Prokurator krajowy pilnie poszukiwany

Zajmował się też śledztwem dotyczącym wydarzeń lubińskich, kiedy to 31 sierpnia 1982 r. od kul milicyjnych na ulicach miasta zginęli przypadkowi przechodnie.

Według informacji czwartkowej "Rzeczpospolitej" Zalewski jest kojarzony z wicepremierem Grzegorzem Schetyną i nie był faworytem szefa resortu sprawiedliwości Andrzeja Czumy. Jak napisała gazeta, minister chciał, by Prokuraturą Krajową kierował śledczy warszawskiego IPN Lucjan Nowakowski, ale nie zaakceptował go premier.

Sam Zalewski powiedział, że nie będzie niczego komentował. "Póki co nie ma o czym mówić" - dodał.