Szumnie zapowiadana i z rozmachem przygotowywana debata zajęła 1,5 godz. Wnioski z niej i tak były już znane z przygotowanego wcześniej „posłania do opinii publicznej”. A brzmi ono groźnie: obecne władze naruszają europejskie standardy demokracji. A przez to naruszona jest - zdaniem autorów „posłania” - prywatność i godności obywateli, autonomia społeczeństwa, ograniczany jest dostęp do wypowiedzi publicznej, a rozbudowywany aparat represji.

"Ostrzegamy przed bagatelizowaniem tych praktyk. Europejskie standardy demokratyczne muszą być w naszym kraju bezwzględnie przestrzegane! Zgoda na ich ignorowanie, omijanie lub obniżanie byłaby tragicznym w skutkach błędem" - alarmują byli prezydenci i dawny lider PO. I ostrzegają Polaków, że bezczynność wyrzuci nas poza nawias Wspólnoty Europejskiej. Na zakończenie konferencji pod apelem zbierano podpisy.

Mieszcząca ponad 900 osób aula Uniwersytetu Warszawskiego, w której odbywała się debata, była pełna, głównie działaczy LiD i Partii Demokratycznej na czele z Wojciechem Olejniczakiem, Markiem Borowskim i prof. Bronisławem Geremkiem. Obecni byli też dawno niewidziani i zapomniani politycy.

"O zobacz, pamiętasz, jak on się nazywa?" - wyławiali dziennikarze postacie głównie ze środowiska Unii Wolności. Przed zagrożeniem demokracji przestrzegał też ostatni komunistyczny premier Mieczysław Rakowski. Konferencję wspomagali artyści Zbigniew Hołdys i Daniel Olbrychski. Kilku zaproszonych gości nie weszło do auli, zniechęciły ich duże środki ostrożności. Kontrole przy bramkach były szczegółowe.

A już na sali największy aplauz zyskał uścisk dłoni byłych prezydentów. "Dzisiaj nie powstaje nowa partia. Dzisiaj nie powstaje także nowy ruch" - zapewniał Aleksander Kwaśniewski. Inne wrażenie można jednak odnieść, wchodząc na portal Obywatele.org.pl, który organizatorzy konferencji odpalili wraz z rozpoczęciem debaty.

Portal tych, którym - jak napisano - nie podoba się to, co się dzieje w naszym kraju, firmowany jest właśnie wspólnym zdjęciem Kwaśniewskiego, Wałęsy i Olechowskiego. A w dziale aktualności informacja o pierwszej inicjatywie - wczorajszej konferencji oczywiście.

Reklama