Piątek

Reklama

CBA zatrzymuje rano na lotnisku Okęcie w Warszawie asystenta Andrzeja Leppera, Piotra R. oraz Andrzeja K., podejrzanych o korupcję i powoływanie się na wpływy w Ministerstwie Rolnictwa. To tajna akcja i media o niej nie wiedzą.

Kilka godzin później agenci CBA wchodzą do siedziby Ministerstwa Rolnictwa i przeszukują biura. Media nadal nie wiedzą o akcji.

Wieczorem eurodeputowany Samoobrony Ryszard Czarnecki zamieszcza na swoim blogu krótką informację o działaniach Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Nie podaje jednak żadnych szczegółów.

Weekend

W dziennikarskim światku pojawiają się pierwsze przecieki, że agenci CBA zatrzymali asystenta Leppera i że z aferą korupcyjną może mieć coś wspólnego sam wicepremier. Informacja jest na tyle sensacyjna i niepotwierdzona, że żadna redakcja nie decyduje się jej opublikować. Dziennikarze starają się dowiedzieć więcej szczegółów.

Poniedziałek

Południe -
Do dziennikarzy trafia coraz więcej szczegółów z akcji CBA w resorcie rolnictwa. CBA jednak nie potwierdza tych informacji, więc wciąż media wstrzymują się z publikacją tych rewelacji.

18.30 - Lepper pilnie wezwany do premiera.

19:33 - Prezydent odwołuje wicepremiera i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera - tę elektryzującą wiadomość przynosi rzecznik rządu Jan Dziedziczak.


19:34 - W Sejmie trwa spotkanie liderów PiS.

19:35 - Dziedziczak podaje dalsze informacje: dymisja ma związek z aferą korupcyjną, na której trop wpadło CBA.

20.00 - Lepper w "Kropce nad i" wyraźnie zdenerwowany mówi: "CBA wkroczyło do resortu rolnictwa bez mojej wiedzy. To koniec koalicji!". I dodaje: "Premier powiedział, że on jest prawo i sprawiedliwość. Ja pytam, panie premierze, to taka sprawiedliwość, że o 6.00 rano się ludzi z domu wyprowadza? To samo chcieliście zrobić ze mną?".

Reklama

20:09 - Pojawia się kolejna informacja o dymisji w rządzie - chodzi o Tomasza Lipca, ministra sportu.

Reklama

20:25 - "Nic na mnie nie mają" - mówi Lepper w TVN24. "CBA ma jakieś trzy rozmowy. To chodzi o ziemię 35 hektarów. Miało być za to trzy miliony złotych łapówki, był założony podsłuch i obserwacja. Ja miałem założony i chyba mam nadal założony podsłuch" - opowiada.

20:28 - CBA informuje oficjalnie o zatrzymanych. Chodzi o doradcę Leppera Piotra R. i Andrzeja K. Podejrzani są o korupcję i powoływanie się na wpływy w jednym z ministerstw.

20:31 - "Do tego rządu, oświadczam z ręką na sercu, nie wrócę" - deklaruje Lepper.

20:40 - Premier przyjął dymisję Lipca - informuje rzecznik rządu.

20:51 - Prezydent odwołuje Lipca ze stanowiska ministra sportu.

21.01 - Dziennik.pl ujawnia zeznania zatrzymanych Piotra R. i Andrzeja K. - mężczyźni obciążają w nich Leppera. Twierdzą, że miał on domagać się miliona złotych łapówki za przekwalifikowanie gruntów.

21:07 - Onet.pl podaje: złotówka nieznacznie spadła w związku z dymisją Leppera.

21.10 - Obraduje prezydium Samoobrony.

21.21 - Premier w wywiadzie dla TVP3: "Zarówno w przypadku Andrzeja Leppera, jak i Tomasza Lipca są poważne przesłanki, że mogli brać udział w działaniach o charakterze przestępczym. Różnica jest taka, że Lipiec złożył dymisję, a Lepper odmówił".

21:25 - Jarosław Kaczyński: "Jeśli nie będzie rządu większościowego, rząd mniejszościowy jest niemożliwy".

21:35 - Prezydium Samoobrony postanowiło - koniec koalicji.

21:48 - Na konferencji prasowej premier powtarza, że "Andrzej Lepper jest w kręgu podejrzanych". Dodaje, że nie chciał się on podać do dymisji. "Ta dymisja jest bardzo niewygodna politycznie. Ale zasady są zasadami" - dodaje.

21:57 - IAR podaje, że LPR zostaje w koalicji.

22:11 - SLD zapowiada, że złoży wniosek o samorozwiązanie Sejmu.

22:16 - PSL nie wyklucza wejścia do koalicyjnego rządu - dowiaduje się nieoficjalnie dziennik.pl.

22:33 - Janusz Maksymiuk z Samoobrony: Chcemy wcześniejszych wyborów.

22:56 - Po obradach prezydium klubu parlamentarnego PiS zapowiada, że zrobi wszystko, by zdobyć większościowe poparcie rządu.

23.20 - Wiceszef PO Bronisław Komorowski: Platforma oczekuje rozpisania przyśpieszonych wyborów parlamentarnych.

Wtorek


00.04 - Wicepremier, szef LPR, Roman Giertych potwierdza PAP - Liga zostaje w koalicji. Giertych żąda, by sprawa działań CBA wobec Leppera została przedstawiona opinii publicznej.

08.49 - Jarosław Kaczyński w "Sygnałach dnia" mówi, że jeśli potwierdzi się, iż "taśmy Rydzyka" są prawdziwe, to ma nadzieję, że duchowny zdobędzie się na przeproszenie Marii Kaczyńskiej.

09.20 - Rozłam w Samoobronie. Wiceszef tej partii Janusz Maksymiuk powtarza, że jego partia wychodzi z koalicji rządowej. Tymczasem eurodeputowany Ryszard Czarnecki uważa, że należy "powalczyć o to, aby Samoobrona w całości pozostała w koalicji".

09.40 - Rzecznik rządu Jan Dziedziczak: "Na pewno będziemy szukać większości parlamentarnej".

10.01 - Lepper atakuje Czarneckiego. Ogłasza, że będzie wniosek o wykluczenie europosła z partii.

10.02 - Samoobrona informuje, że ostateczna decyzja o przyszłości koalicji zapadnie po południu - na godzinę przed głosowaniami w Sejmie.

10.23 - Czarnecki ripostuje: "Jest bardzo przykre nieporozumienie. Jeśli dla Andrzeja Leppera politycznym przeciwnikiem nie są liberałowie z PO lub SLD, ale Czarnecki, to współczuję".

10.58 - Roman Giertych wstawia się za byłym kolegą z rządu. "Póki nie zobaczę dowodów, nie uwierzę w winę Leppera" - mówi.

11.03 - Klub parlamentarny PiS wzmocniony o jedną szablę. Poseł Wojciech Mojzesowicz - który odszedł po aferze z "taśmami Beger" - powrócił do klubu.

11.40 - Prawica Rzeczypospolitej opowiada się przeciwko wcześniejszym wyborom. Według Marka Jurka, oznaczałyby one "oddanie wpływu postkomunistom".

12.04 - Sojusz Lewicy demokratycznej - jak zapowiadał - składa wniosek o samorozwiązanie Sejmu.

13.10 - Własny wniosek o samorozwiązanie Sejmu składa też Platforma Obywatelska.

13.37 - PO idzie jeszcze dalej. Złoży jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu 19 wniosków o odwołanie wszystkich ministrów rządu Jarosława Kaczyńskiego.

13.50 - Prezydent Lech Kaczyński zabiera głos w sprawie "taśm Rydzyka". Mówi, że jeśli są one autentyczne, to szef Radia Maryja obraził jego i jego żonę już trzeci raz.

14.00 - Wójt Mrągowa - gdzie leżą grunty, o machinację którymi śledczy obwiniają doradcę Leppera - informuje, że o tej sprawie już 28 czerwca zawiadomił miejscową prokuraturę.

14:50 - Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro potwierdza informacje dziennika.pl. "Są dowody na rolę Andrzeja Leppera w aferze korupcyjnej" - mówi.

16:45 - Samoobrona już zdecydowała co dalej z koalicją. Andrzej Lepper na konferencji ogłasza, że jego partia zostaje razem z PiS i LPR w rządzie. Ale od razu zaznacza, że pod pewnymi warunkami. "Do piątku mają być przedstawione publicznie dowody przeciwko mojej osobie" - mówi kategorycznie szef Samoobrony. Sam podtrzymuje wcześniejsze zapowiedzi, że do Ministerstwa Rolnictwa już nie wróci.

17:58 - Krzyszof Filipek mówi, że Samoobrona domaga się przedstawienia do piątku przez ministra sprawiedliwości lub Centralne Biuro Antykorupcyjne informacji nt. oskarżeń wobec Leppera. Dodaje, że Samoobrona jest przekonana o niewinności Leppera.

19:45 - Pojawiają się pytania, kto obejmie resort rolnictwa. Mówi się, że stery może stracić Samoobrona. Marek Kuchciński z PiS ucina jednak spekulacje i mówi krótko: wszystko w rękach Jarosława Kaczyńskiego. "Premierowi zależy na znalezieniu jak najlepszych kandydatów" - powiedział tylko rzecznik rządu Jan Dziedziczak.

19:51 - Jak dowiaduje się dziennik.pl, PiS chciałby, aby Krzysztof Filipek, wiceszef Samoobrony, zastąpił Andrzeja Leppera jako wicepremiera. "Wprost" twierdzi natomiast, że Samoobrona zdecydowała, iż nowym wicepremierem będzie Janusz Maksymiuk, a Maciej Jabłoński zostanie ministrem rolnictwa.