Gdyby wybory parlamentarne odbyły się we wrześniu, wygrałaby je Platforma Obywatelska, uzyskując 47-proc. poparcie - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. PiS, według sondażu, może liczyć na 34 proc. poparcia, a SLD - na 12 proc. W Sejmie nie znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe; w sondażu uzyskało 4-proc. poparcie.

Reklama

W porównaniu z sierpniem poparcie dla PO wzrosło o 2 punkty procentowe, PiS zyskało 5 punktów proc. SLD i PSL odnotowały spadek poparcia o 2 punkty procentowe. Inne partie mogą liczyć na minimalne poparcie. Po 1 proc. badanych popiera UPR, LPR i Prawicę Rzeczypospolitej. Poparcie na poziomie 0 proc. w sondażu uzyskały Samoobrona, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, Unia Pracy, Partia Demokratyczna - demokraci.pl, Socjaldemokracja Polska, Stronnictwo Demokratyczne.

Jak zauważają autorzy sondażu, wrzesień to kolejny miesiąc, w którym mobilizacja wyborców ulega osłabieniu. Chęć udziału w wyborach zadeklarowało 37 proc. respondentów, o 3 punkty proc. mniej niż w sierpniu. Sondaż TNS OBOP zrealizowany w dniach 2-5 września 2010 r. na reprezentatywnej, losowej 975-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia.