Komorowski i Wulff wezmą także udział w konferencji "Europa - Kontynent pojednania? 40 lat po wizycie Willy Brandta w Warszawie", która odbędzie się na Zamku Królewskim.

Reklama

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie dwustronne prezydentów Polski i Niemiec. Następnie obaj politycy spotkają się z młodzieżą w Sali Kolumnowej Pałacu, gdzie w 1970 został podpisany układ między PRL a RFN potwierdzający granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej.

Jego najważniejsze postanowienia stały się podstawą układu granicznego zawartego 14 listopada 1990 r. pomiędzy wolną już Polską i zjednoczoną Republiką Federalną Niemiec.

W opinii wielu komentatorów, układ zawarty przez PRL z RFN i podpisany przez ówczesnego premiera Józefa Cyrankiewicza i kanclerza RFN Willy'ego Brandta był prawdziwym przełomem w stosunkach pomiędzy Polakami i Niemcami.

Po południu Komorowski i Wulff wezmą udział w konferencji na Zamku Królewskim, gdzie zabiorą głos. W konferencji będą też uczestniczyć m.in.: szef MSZ Radosław Sikorski, b.premier Tadeusz Mazowiecki, prof. Gesine Schwan, b. szef MSZ Adam D. Rotfeld, szef Centrum Stosunków Międzynarodowych Janusz Reiter, szef SPD Sigmar Gabriel oraz przewodnicząca Fundacji im. Friedricha Eberta Anke Fuchs.

Konferencja będzie podzielona na trzy bloki tematyczne: Emocje, symbole, polityka - Europa jako kontynent pojednania; Polityka odprężenia - model dla europejskiej polityki zagranicznej; Europa jako odpowiedź na globalne wyzwania.Po południu Wulff i Komorowski złożą kwiaty pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego, a także przed pomnikiem Bohaterów Getta, pod którym 7 grudnia 1970 r. uklęknął kanclerz RFN Willy Brandt, oddając hołd żydowskim ofiarom II wojny.

Wulff jest jednym z trzech prezydentów, z którymi w przyszłym tygodniu spotka się Bronisław Komorowski. W poniedziałek do Polski z oficjalną wizytą przyjedzie prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wraz z żoną - Swietłaną. We wtorek wieczorem polski prezydent uda się do Stanów Zjednoczonych, gdzie następnego dnia spotka się z prezydentem tego kraju Barackiem Obamą.