Tygodnik "Newsweek" poinformował, że marszałek Sejmu zaproponował, by od nowego roku miesięczny ryczałt na prowadzenie biur poselskich wzrósł o 500 zł; to już druga podwyżka ryczałtu w tej kadencji - zauważa tygodnik.

Reklama

Schetyna pytany przez PAP o te doniesienia powiedział, że 500 złotych ma zostać przeznaczone na kwestie monitoringu, bezpieczeństwa ludzi pracujących w biurach poselskich. Jak podkreślił, było to oczekiwane przez wszystkie kluby sejmowe.

"Takie było oczekiwanie i prośba, żeby po tym co stało się w Łodzi (jedna osoba została zastrzelona, druga ciężko raniona przez mężczyznę, który wtargnął do biura PiS), można było podnieść rangę bezpieczeństwa pracującym tam osobom. Dlatego taka decyzja zapadła" - wyjaśnił.

Marszałek Sejmu poinformował też, że miał zgłaszane różne oczekiwania od posłów w kwestii zwiększenia uposażeń, pieniędzy na lokale i na mieszkania wynajmowane w Warszawie. Jak jednak podkreślił, w czasach kryzysu, ich spełnienie byłoby bardzo trudne.

Schetyna powiedział, że budżet Kancelarii Sejmu na 2011 rok jest trochę większy, niż w poprzednim roku, ale - jak wyjaśnił - jest to związane z końcem kadencji i koniecznością wypłacenia odpraw parlamentarnych dla tych posłów, którzy nie zostaną ponownie wybrani w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. "To trzeba było zabezpieczyć" - podkreślił.

Posłowi i senatorowi w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa w wysokości trzech uposażeń. Odprawa nie przysługuje, jeżeli poseł lub senator został wybrany na następną kadencję.

Marszałek Sejmu poinformował też, że został już zakończony remont w Nowym Domu Poselskim, a niebawem skończy się też remont basenu sejmowego.