"Naszym celem - jak celem każdej opozycji - jest przestać być opozycją" - powiedział PAP Wikiński pytany o plany Sojuszu na 2011 rok. Jak dodał, wierzy, że wyborcy w 2011 roku postawią na SLD.

Reklama

Jednocześnie zaznaczył, że wobec obecnego rządu Sojusz będzie "konstruktywną opozycją przedkładającą alternatywne propozycje rozwiązań". Jego zdaniem, jest wiele obszarów, które zostały przez PO zaniechane, albo źle przygotowane.

Rzecznik SLD Tomasz Kalita, pytany o projekty, które SLD planuje przedstawić w przyszłym roku, powiedział: "Bardzo niepokojący jest stan finansów publicznych - będziemy monitorować sytuację i składać propozycje w tym obszarze".

Jak dodał, należy się także spodziewać inicjatyw Sojuszu w sprawach zdrowia i polityki społecznej.

Kalita zapowiedział także inicjatywy "światopoglądowe". "Na pewno w najbliższym czasie będziemy już mieli gotowy projekt o likwidacji Funduszu Kościelnego. Na pewno nadal będziemy się domagać wyjaśnienia wszystkich wątpliwości związanych z funkcjonowaniem Komisji Majątkowej" - wyliczał rzecznik SLD.

"Niewykluczone również, że będzie gotowy projekt liberalizujący ustawę antyaborcyjną. W lutym prawdopodobnie na ukończeniu będzie projekt ustawy o związkach partnerskich" - dodał.

Kalita przypomniał, że 2011 rok zacznie się od podwyżek w związku z podwyższonym podatkiem VAT. "Będziemy wnioskowali o informację już na pierwszym posiedzeniu Sejmu w sprawie tego, co robi rząd, by przeciwdziałać skutkom tych podwyżek" - zapowiedział.

Zarówno Wikiński, jak i Kalita podkreślili w rozmowie z PAP, że od początku przyszłego roku SLD będzie przygotowywać strategię na wybory parlamentarne.

"Już na początku roku powołamy szefa sztabu wyborczego i przygotujemy strategię. Chcielibyśmy, aby od kwietnia, marca nasza kampania już ruszyła" - powiedział Kalita.

Zaznaczył, że SLD planuje merytoryczną kampanię. "Uruchamiamy od początku roku projekt monitorowania prac rządu" - podkreślił.

Rzecznik SLD zapowiedział także, że 15 stycznia odbędzie się Rada Krajowa SLD. "Ważne wydarzenie, będziemy przedstawiać swoje propozycje, w jaki sposób zaradzić podwyżkom cen" - poinformował.