"Jest to zgodne z jego wcześniejszymi deklaracjami i treścią wystąpienia na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w Lizbonie w listopadzie ubiegłego roku. Takie stanowisko wynika z porównania polskich interesów narodowych z wnioskami z analizy i oceny warunków oraz perspektyw operacji w Afganistanie, a także w pełni mieści się w ramach przyjętej na ostatnim szczycie NATO długofalowej strategii sojuszu wobec Afganistanu" - podkreślił Koziej.

Reklama

Dodał, że redukcja zaangażowania polskiego kontyngentu i zakończenie - zgodnie z ogólnym planem sojuszniczym - udziału w operacji afgańskiej, powinny trwać do 2014 roku.

Polski Kontyngent Wojskowy uczestniczy w operacji Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF). W ramach tej operacji zapewnia bezpieczeństwo w prowincji Ghazni, w tym ochronę drogi Kabul-Kandahar oraz drogi Ghazni-Sharana na terenie prowincji. Liczy on 2600 żołnierzy, odwód strategiczny to 400 żołnierzy w Polsce z możliwością krótkotrwałego ich użycia w Afganistanie. Od początku polskiej misji w Afganistanie zginęło 23 żołnierzy i jeden ratownik medyczny.