Z raportu Press-Service Monitoring Mediów wynika , że w styczniu ukazało się prawie 3,2 tys. tekstów o Donaldzie Tusku, podczas gdy o Jarosławie Kaczyńskim zaledwie 1,3 tys. Media krytykowały pomysł zreformowania OFE, sytuację PKP, czy ministrów Grabarczyka i Klicha i w tym kontekście padało nazwisko premiera.

Reklama

Najbardziej nieprzychylne Tuskowi okazały się "Nasz Dziennik" i "Super Express", najmniej "Metro" i "Dziennik Gazeta Prawna". W 8 dziennikach ogólnopolskich w styczniu znalazło się 946 publikacji na temat Tuska, z czego aż 362 miało negatywne konotacje.

Znacznie łagodniej traktowano Jarosława Kaczyńskego (negatywne teksty stanowiły 27 proc), Waldemara Pawlaka (15 proc.), Grzegorza Napieralskiego (13 proc.) oraz Joannę Kluzik-Rostkowską (11 proc.).

Najczęściej opisywaną w mediach partią polityczną pozostaje Prawoi Sprawiedliwość (w styczniu 3483 teksty), które wyprzedza Platformę Obywatelską (2928). Na trzecim miejscu znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej (1912), przed Polskim Stronnictwem Ludowym (1121) i ugrupowaniem Polska
jest Najważniejsza (510).

Badanie "Scena Polityczna" realizowane jest na podstawie monitoringu 1 000 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. Najnowsze wydanie dotyczy publikacji, jakie ukazały się od 1 do 31 stycznia 2011 roku.