Reklama

W ocenie działaczy PJN codzienność Polaków ma się nijak do zaprezentowanych przez premiera w tekście dla "GW" dokonań jego rządu. W artykule Tusk przedstawił bilans prac swego gabinetu. Przekonywał m.in., że rząd przeprowadza głębokie reformy, a jednym z grzechów jego ekipy jest to, że nie potrafi przebić się z nimi do opinii publicznej. W sobotę CIR uruchomiło ponadto specjalną podstronę internetową poświęconą realizacji obietnic z expose premiera.

"Polecamy panu premierowi obejrzenie Polski, zamiast jego strony internetowej" - zaznaczyła Jakubiak. Stan kraju opisała tak: "dworce się walą, drogi się walą i Polska się wali". I dodała: "z całą brutalnością chcemy pokazać panu premierowi, że rzeczywistość w jakiej żyją Polacy to nie jest rzeczywistość jego kancelarii oraz jego otoczenia, ona jest tu, na dworcu: Zachodnim, Wschodnim, Centralnym, dworcu w Poznaniu i Katowicach. To jest weryfikacja pańskich obietnic i podsumowanie czterech lat rządów PO w Polsce".

Oceniła, że rząd PO-PSL jako jedyny w minionych kilkunastu latach miał wystarczające fundusze na przeprowadzenie remontów i rewitalizacji polskich kolei. "Pomimo, że rząd ma pieniądze, to tych projektów nie będzie. Dlaczego pan boi się przyznać do porażki, że państwo nie umie wydawać pieniędzy i być dobrym gospodarzem? Pan bierze za to odpowiedzialność" - powiedziała posłanka PJN.

Zdaniem polityków PJN przykładem zaniechanych przez rząd inwestycji kolejowych jest Dworzec Zachodni w Warszawie. Jego stan ocenili jako "dramatyczny" do tego stopnia, że urząd nadzoru budowlanego powinien ten dworzec zamknąć. Argumentowali, że na jego terenie nie mogą bezpiecznie przebywać ludzie.

"Ten dworzec jest Zachodni tylko z nazwy, bo wszystko co tutaj widzimy jest właściwie ruiną, zarówno perony, jak i zadaszenia oraz przejścia podziemne. Od wojny nic dobrego tam się nie wydarzyło, a mieliśmy ogromne pieniądze. Ten dworzec jest świadectwem gospodarności Platformy Obywatelskiej. Nie ma nic lepszego jak obejrzeć rzeczywistość z bliska" - zaznaczyła Jakubiak.

Zdaniem Karasiewicza żadna z obietnic premiera, który zapewniał o budowie nowych dworców i remoncie ponad 60 dużych obiektów kolejowych w całym kraju, nie została w ciągu trzech lat rządów PO-PSL zrealizowana.