Raport PiS o stanie państwa został w czwartek opublikowany na stronach internetowych partii. Na 116 stronach PiS stawia zarzuty rządowi Donalda Tuska w niemal wszystkich dziedzinach funkcjonowania państwa. W 56 rozdziałach, jest mowa o - jak to ujęto - "systemie Tuska", czyli o tym, dlaczego III RP wymaga - według polityków PiS - "wielkiej naprawy".

Reklama

"Rząd, który ponosi właściwie we wszystkich dziedzinach klęski, działa przeciwko własnemu państwu, może nawet dokładniej przeciwko własnemu narodowi. My to po prostu opisujemy" - powiedział Kaczyński pytany o raport.

Szef PiS był też pytany przez dziennikarzy o tytuły zawarte w raporcie, takie jak: "Zaorywanie wsi", "Depisyzacja polityki", "Cool kontra obciach", "Ministerstwo arogancji finansowej Jacka Rostowskiego". "Te tytuły zostały nadane po to, żeby pewne rzeczy wyostrzyć" - wyjaśnił Kaczyński.

"To nie jest zarys programu. To raport o stanie Rzeczpospolitej.(...) Będzie trzeba wiele spraw postawić inaczej. Szukać rozwiązań, które będą nas wyciągały z kryzysu, z ogromnego zadłużenia, z sytuacji, które można opisać jako rozkład aparatu państwowego. Program przedstawimy. Proszę o cierpliwość" - powiedział prezes PiS.