Zasługą prezydenta Lecha Kaczyńskiego było zbudowanie - od pierwszej myśli - Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego pomnik powinien się tam znaleźć. Byłby tam dobrze wyeksponowany. To powinien być skromny pomnik, bo to był skromny człowiek" - powiedział Bielecki w TOK FM. Według niego, polityka nie powinna mieć wpływu na dyskusję o upamiętnieniu byłego prezydenta.

Reklama

"Dokonania i niedokonania prezydenta Kaczyńskiego są już przeszłością. A do przeszłości każdy naród powinien mieć szacunek" - uważa Czesław Bielecki.

Nie ma on także nic przeciwko temu, by przed Pałacem Prezydenckim powstał pomnik poświęcony 96 ofiarom katastrofy smoleńskiej.

"W czasach mojego dzieciństwa pomnik księcia Józefa Poniatowskiego stał w Łazienkach Królewskich. Potem dopiero został przeniesiony (przed Pałac)" - przypominał Bielecki

Uważa on, że Hanna Gronkiewicz-Waltz w sprawie pomnika przed Pałacem Prezydenckim "chowa się za plecami urzędników". Nie podoba mu się to, że o powstaniu pomnika mieliby się wypowiedzieć mieszkańcy.

Reklama

"Nie znam pomnika, który powstał w wyniku plebiscytu" - stwierdził Bielecki.