Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota odmówiła wszczęcia śledztwa - podał w środę wieczorem portal Gazeta.pl. "Postępowanie jest zakończone" - potwierdziła PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska. Dodała, że szczegóły mogą być znane w czwartek.

Reklama

W kwietniu pełnomocnik grupy śląskich polityków PO złożył doniesienie za sformułowanie utożsamiające śląskość z "zakamuflowaną opcją niemiecką". Zawiadomienie powoływało się na art. 257 Kodeksu karnego, który przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3 dla tego, kto "publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej".

W opublikowanym przez PiS "Raporcie o stanie Rzeczypospolitej" można było przeczytać: "niedawno umieszczono, wbrew wyrokowi Sądu Najwyższego z 2007 r., narodowość śląską w spisie powszechnym. Sąd Najwyższy słusznie bowiem wywiódł, że historycznie rzecz biorąc, niczego takiego jak naród śląski nie ma. Można dodać, że śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej".

Potem PiS wprowadziło poprawkę. Zmienione zdanie brzmiało: "Można dodać, że śląskość, która odrzuca polską przynależność narodową jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej".Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że w raporcie partia nie wypowiadała się przeciwko śląskości lub kaszubskości. "Twierdzenie, że istnieje naród śląski my rzeczywiście traktujemy za zakamuflowaną opcję niemiecką" - mówił Kaczyński. Zastrzegł, że PiS całkowicie "akceptuje i ceni" śląskość i kaszubskość.

W opinii polityków PO lider PiS, mówiąc o Ślązakach, popełnił jednak przestępstwo z art. 257. Pod doniesieniem do prokuratury podpisało się 10 polityków PO. "Nigdy nie spodziewaliśmy się, że w wolnej Polsce my, Ślązacy, zostaniemy potraktowani jak piąta kolumna" - oświadczył szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz.

Reklama

"Pomysł jest zupełnie absurdalny. Mówię to państwu nie tylko jako polityk PiS, ale jako prawnik, dlatego że elementów obrażenia kogoś w tej wypowiedzi nie widzę żadnych" - replikował poseł PiS Wojciech Szarama. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówił zaś, że "składanie doniesień, które nie są oparte na faktach, jest karalne.

Zawiadomienie, pierwotnie złożone do prokuratury w Katowicach, odesłano Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Ta przekazała sprawę prokuraturze na Ochocie, bo na jej obszarze mieści się siedziba PiS - tłumaczyła w kwietniu prok. Lewandowska. Także Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce złożył w prokuraturze w Opolu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kaczyńskiego. Również to doniesienie trafiło do Warszawy.

Zgodnie z prawem prokuratura, która otrzymuje zawiadomienie o przestępstwie, wszczyna postępowanie sprawdzające. Po miesiącu kończy się ono decyzją o wszczęciu śledztwa lub o odmowie.