Piątkowa wizyta w Berlinie jest elementem obchodów 20. rocznicy polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Reklama

W rozmowach prezydentów Polski i Niemiec pojawi się też temat rozpoczynającego się 1 lipca polskiego przewodnictwa w Radzie UE i jego priorytetów.

W ambasadzie RP w Berlinie Komorowski pośmiertnie odznaczy Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski byłego NRD-owskiego dysydenta i obrońcę praw człowieka Ludwiga Mehlhorna. Prezydenci Polski i Niemiec złożą też kwiaty pod pomnikiem Solidarności.

Na Uniwersytecie Humboldta polski prezydent wygłosi przemówienie w ramach cyklu "Przemówień Berlińskich", wygłaszanych przez niemieckich prezydentów. W przeszłości tylko dwa razy zdarzyło się, że zaszczyt ten odstąpiono zagranicznym gościom: w 1998 roku był to ówczesny prezydent Finlandii Martti Ahtisaari i w 1999 roku ówczesny sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.

Po spotkaniu na uniwersytecie Komorowski i Wulff będą rozmawiać w cztery oczy w jednej z berlińskich kawiarni. Wezmą też udział w uroczystości 20-lecia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, gdzie obaj zabiorą głos.

Wulff wyda uroczysty obiad z okazji wizyty Komorowskiego.