Według TVN24 PO czeka na powstanie nowego Sejmu. Wtedy posłowie zamierzają zebrać wystarczającą ilość podpisów pod wnioskiem o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. Politycy mają odpowiedzieć za śmierć byłej minister budownictwa Barbary Blidy.

Reklama

Jednocześnie jednak PO zapowiada, że w tej kadencji parlamentu nie poprze identycznego wniosku autorstwa Sojuszu Lewicy Demokratycznej. O złożenie podpisów prosił w środę Platformę Grzegorz Napieralski. Platforma tłumaczy jednak, że nie chce, by wniosek stał się elementem kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

Jak powiedział dziennikarzom szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz, jego partia nie zgadza się z tym, że szef SLD Grzegorz Napieralski "robi ze śmierci Barbary Blidy kampanię polityczną". "Miejmy nadzieję, że wniosek będzie aktualny też po wyborach i wtedy podejmiemy decyzję" - podkreślił Tomczykiewicz.

Z kolei wiceszef klubu PO Rafał Grupiński powiedział TVN24, że PO przygotuje własny wniosek w tej sprawie, ale po wyborach. Szef komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy Ryszard Kalisz przedstawił we wtorek w Sejmie raport z prac komisji.

Według głównych wniosków i rekomendacji zawartych w przyjętym raporcie, były premier Jarosław Kaczyński i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu, a b. szef ABW Bogdan Święczkowski i b. wiceszef tej Agencji Grzegorz Ocieczek - usłyszeć zarzuty karne.

Reklama