Podczas wieczornej rozmowy postanowiono, że na szefa senackiego klubu Platformy będzie rekomendowany dotychczasowy przewodniczący Marek Rocki.

Reklama

Według informacji PAP, nie było dyskusji na temat składu przyszłego rządu, była natomiast mowa o programie partii na kolejne lata rządzenia. Propozycje programowe padały również ze strony kolegium klubu PO. "Dyskusja była szczera, przyjazna" - powiedział PAP jeden z uczestników spotkania.

W trakcie rozmowy padło 12 nazwisk możliwych kandydatów na szefa klubu Platformy. Mają się one częściowo pokrywać z tymi, które krążą na dziennikarskiej giełdzie: obecnego rzecznika rządu Pawła Grasia, Waldy Dzikowskiego, szefa klubu w mijającej kadencji Tomasza Tomczykiewicza, Sławomira Nowaka, Sławomira Rybickiego, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Bogdana Zdrojewskiego.

Nowością - według rozmówców PAP - jest nazwisko obecnego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego; premier miał też wymienić w tym kontekście Bartosza Arłukowicza, Joannę Muchę, Jarosława Gowina i Rafała Grupińskiego.

Szef rządu miał również - jak wynika z relacji źródeł PAP - poinformować, że Paweł Graś i Sławomir Nowak odmówili objęcia tego stanowiska. Według źródeł PAP, decyzje o tym, kto będzie ostatecznie rekomendowany na szefa klubu podejmie sam Tusk. Według rozmówców PAP, niekoniecznie będzie to osoba z grona 12 osób. Wybór prawdopodobnie zostanie dokonany na pierwszym posiedzeniu klubu PO - 8 listopada.

Jak relacjonowali PAP uczestnicy wieczornego spotkania w kancelarii premiera, szef rządu podsumował również minioną kadencję i dziękował za współpracę. Mówił, że to była dobra kadencja Sejmu i przestrzegał, że obecna będzie trudniejsza, gdyż PO będzie miała dwóch poważnych przeciwników. W tym miejscu miał wymienić Janusza Palikota i Leszka Millera.

Według rozmówców PAP, w poniedziałek ma się zebrać zarząd partii, który będzie dyskutował o sprawach dotyczących nowego rządu.

W skład kolegium klubu PO - w kończącej się kadencji Sejmu - wchodzą: przewodniczący klubu Tomasz Tomczykiewicz, wiceszefowie klubu, m.in. Sławomir Rybicki, Jarosław Gowin, Małgorzata Kidawa-Błońska, Waldy Dzikowski, Rafał Grupiński, Iwona Śledzińska- Katarasińska, Ireneusz Raś oraz skarbnik klubu.