Chcę zapewnić, że wszelkie zalecenia z tego raportu, nawet najbardziej surowe, nawet najdalej idące, będą przeze mnie egzekwowane i wdrożone. Sprawą najważniejszą dla nas wszystkich jest konsekwentne podnoszenie standardów bezpieczeństwa i usuwanie wszystkich problemów, które mogą na to rzutować - podkreślił.

Reklama

Minister zapewnił też, że rozmawiał z rodzinami osób poszkodowanych, którym - jak ocenił - w należyty sposób pomaga PKP Intercity poprzez specjalne zapomogi, pomoc logistyczną.

Poleciłem PKP Intercity zabezpieczenie w należyty sposób również rodzin tragicznie zmarłych maszynistów. PKP InterCity będzie pokrywało koszty pogrzebów, będą stosowne zapomogi jednorazowe i oczywiście liczymy na odszkodowania ze strony PZU, które ubezpieczało PKP Intercity i Interregio - mówił.

W sobotę wieczorem w pobliżu Szczekocin koło Zawiercia zderzyły się czołowo pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa. Według dotychczasowych danych, w katastrofie zginęło 16 osób, a ponad 50 zostało rannych.

O północy z niedzieli na poniedziałek rozpoczęła się dwudniowa żałoba narodowa, ogłoszona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w związku z katastrofą.

Reklama