Politycy rozmawiali o wniosku o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. W tym przypadku nie obyło się bez ostrych potyczek słownych.

Reklama

Tę sprawę można rozpatrywać pod kątem prawnym i politycznym. IV RP doprowadziła do tego, że zginęła minister Blida. Ale były przypadki takie, które trudno uznać za wadliwe. Prawo nie zabrania wchodzić do niewinnych ludzi o szóstej rano, nie zabrania ministrowi ds. służb specjalnych nawoływać do głosowania na konkretną partię. A jeśli ktoś podniesie argument, że prokuratura to oceniała i umorzyła, to warto przypomnieć, że część prokuratury była bardzo wierna IV Rzeczpospolitej, więc prokuratura ocenia samą siebie - stwierdził Stanisław Żelichowski.

Jak w tym przypadku zagłosuje PSL?

Mogę mówić tylko za siebie. W przypadku ministra Ziobry nie mam skrupułów i będę za, w przypadku prezesa Kaczyńskiego muszę zobaczyć uzasadnienie - dodał poseł PSL.

Słowa o IV RP i Barbarze Blidzie wywołały ostrą reakcję Jacka Kurskiego z Solidarnej Polski.

Reklama

My oczywiście zagłosujemy przeciw, to jest skandal i niebywała hucpa. Poseł Żelichowski powiedział, że IV RP odpowiada za śmierć Barbary Blidy. Zgodnie z tą konwencją, Rzeczpospolita PO odpowiada za pierwszy mord polityczny w Łodzi, za śmierć Andrzeja Leppera i kto odpowiada za samobójczą śmierć pułkownika ABW i samobójczą śmierć dyrektora kancelarii premiera, Minkiewicza - odpowiedział Kurski i nadział się na kontrę Moniki Olejnik.

Reklama

Niech pan zostawi tego człowieka i jego rodzinę. To jest strasznie nieprzyzwoite, wchodzić w ten sposób, niech pan ich zostawi w spokoju - grzmiała prowadząca audycję.

Kurski jednak kontynuował. Zainteresowanie Blidą wynika z tego, że weszło do niej ABW i ona popełniła samobójstwo. A kiedy ABW weszła do mieszkania sędziego z Garwolina i parę godzin później on popełnił samobójstwo. Tych trupów w szafie PO, wynikających z nadużywania władzy może być więcej, niż w przypadku Ziobry i Kaczyńskiego - dokończył europoseł.

W tym momencie do słownych potyczek włączył się Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota.

Z taką logiką się nie da dyskutować, bo to jest po prostu nieprzyzwoite. Dla posła Kurskiego każda śmierć po IV RP obciąża Donalda Tuska. Barbara Blida zginęła w wyniku wyjątkowo nieetycznych działań ABW, które się uwzięły, żeby ją skazać za cokolwiek. I proszę nam tu nie wciskać ciemnoty. Państwo dużo mówicie o Trybunale Stanu, ale tylko SLD i Ruch Palikota złożyły wnioski - stwierdził Rozenek.