Informacji dotycząca przebiegu konsultacji społecznych w sprawie założeń noweli ustawy zakładającej m.in. likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych rząd wysłuchał w środę. Kościół proponuje, by było to 1 proc. Zmianę modelu finansowania Kościołów zapowiedział w expose premier Donald Tusk.

Reklama

Boni uważa, że należy wydłużyć czas, w którym działałyby dotychczasowe środki wyrównawcze, a państwo opłacałoby duchownym składki zdrowotne i społeczne, tak by dać Kościołom poczucie bezpieczeństwa. Do tej pory mówiliśmy o okresie dwuletnim. Myślę, że powinien być przynajmniej dwa razy dłuższy, tak by wyrobił się taki nawyk i by wszyscy mogli ocenić, czy są gotowi do płacenia, do składania tego odpisu - mówimy o czterech latach - ocenił minister w czwartek w radiu TOK FM.

Jak przyznał, rządowa propozycja nadal zakłada odpis w wysokości 0,3 proc. podatku, ale sprawa nie jest jeszcze zamknięta. To, że jest to otwarcie, jeśli chodzi o wydłużenie okresu wyrównawczego, to dobry sygnał. Będziemy wracali do stołu i przekonywali się do różnych elementów tego rozwiązania - mówił Boni.

To są trudne rozmowy, dlatego że z jednej strony mają taki odcień polityczny - media i politycy się interesują, komentują. Nie mam poczucia, by strona kościelna czuła się przeze mnie prześladowana. Te rozmowy są bardzo konkretne: szukamy rozwiązania, które byłoby nowoczesne - ocenił minister.

Zdaniem Boniego siła dramatyzmu dotyczy rozmowy z mniejszymi Kościołami, dla których sytuacja jest o wiele trudniejsza, bo mają mniejsze oddziaływanie społeczne. Nie chcemy stworzyć sytuacji, w którym one znajdą się bez żadnych narzędzi. Wydłużenie okresu przejściowego gwarantującego poziom płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na dzisiejszym poziomie, dopóki członkowie wspólnot wierni nie zbudują w sobie tego nawyku, jest niezmiernie ważne - podkreślił.

Jak dodał Boni, rozmowy ze stroną kościelną na temat funduszu będą kontynuowane w połowie czerwca.