"Gazeta Wyborcza" opublikowała w czwartek sondaż TNS Polska, który daje Ruchowi Palikota 9 proc. poparcia. Z kolei w opublikowanym przed ponad tygodniem sondażu CBOS Ruch Palikota uzyskał 3 proc.

Reklama

Ryfiński stwierdził na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że ostatnio część ugrupowań chciała Ruch Palikota złożyć do trumny i pożegnać. Tymczasem - zaznaczył poseł - najnowszy sondaż TNS Polska w "GW" pokazał bardzo dużą różnicę - bo trzykrotną, jeśli chodzi o poparcie dla Ruchu Palikota w stosunku do sondażu CBOS.

Informacje o tym, że Ruch Palikota przestaje istnieć, były przedwczesne - mówił Ryfiński. W związku z tym, jak powiedział, Ruch Palikota ma pytanie do dyrektor CBOS Mirosławy Grabowskiej z czego może wynikać różnica w poparciu dla RP. Ryfiński dodał, że CBOS na swoich stronach zapewnia, że stosuje najwyższe standardy, jeśli chodzi o metodologię badań.

Bardzo proszę panią Mirosławę Grabowską o wyjaśnienie, z czego te różnice mogą wynikać - powiedział. Jak dodał, badania TNS Polska i CBOS były przeprowadzone w podobnym czasie. Badanie dla "GW" TNS Polska przeprowadził w dniach 21-24 czerwca; sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 14-20 czerwca.

PAP nie udało się w czwartek skontaktować z dyrektor CBOS.