Szprygin wyraził we wtorek w Moskwie nadzieję, że jego rodacy, przetrzymywani po Euro 2012 w - jak to określił - polskich katowniach, wkrótce wrócą do domu. Wszystkim zatrzymanym Polakom wymierzono kary w wysokości 500 zł, a nasi chłopcy wciąż są przetrzymywani w polskich katowniach. Rozpatrzenie ich spraw jest odwlekane z przyczyn politycznych - mówił.

Reklama

To absurdalne i wymaga takiej bardzo twardej reakcji MSZ i informacji polskiego sądu; nie można takim językiem się posługiwać - oświadczył Schetyna w TVN24. Jak dodał, nie można pozwalać na wprowadzanie tego typu języka do obiegu publicznego.

Jeżeli są osoby zatrzymane czy aresztowane po zajściach, to jest potrzebna pełna informacja i wyjaśnienie tej kwestii. Natomiast też powinien być protest co do używania takich słów - ocenił szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Dopytywany, czy premier Donald Tusk powinien zadzwonić w tej sytuacji do premiera Rosji Władimira Putina, odparł: Nie, to jest incydentalne, to powinno mieć reakcję na szczeblu podstawowym, nie można angażować w to premiera.

Teraz potrzebna jest ostra reakcja na poziomie urzędnika MSZ - podkreślił.

Jak dodał, wypowiedź Szprygina to język kibolski.To, co się stało przed meczem Polska-Rosja i zaraz po nim, było czymś złym, czego nie chcielibyśmy wspominać, ale też nie może być tak, że grupa kilkunastu cy kilkudziesięciu kiboli czy bandytów zepsuje nam wizerunek i opinie o Euro, na to nie można pozwolić - podkreślił szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.