Prezydent Bronisław Komorowski przyznał również Krzyże Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Złote i Srebrne Krzyże Zasługi. Łącznie odznaczono kilkadziesiąt osób.

Reklama

To są osoby, które mają, a mam nadzieję, że będą również miały w przyszłości, ogromne zasługi dla utrzymania pamięci o Powstaniu Warszawskim, o dzielnych żołnierzach, cierpiącej ludności, o wspaniałym, walecznym mieście - powiedział o odznaczonych Komorowski podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam w poniedziałek zainaugurowano obchody 68. rocznicy wybuchu powstania.

Prezydent podkreślił, że heroiczny wysiłek powstańców służy kolejnym pokoleniom Polaków w utrzymaniu przekonania o naszej woli walki i utrzymaniu wolności.

Dzisiejsze spotkanie (...) z bezpośrednimi uczestnikami Powstania Warszawskiego dla mnie jest zawsze okazją do pomyślenia o tym, jaka wielka zmiana zaszła za jednego życia tych, którzy musieli dramatycznie walczyć, także w Powstaniu Warszawskim, ale którzy doczekali także nowej wolności Polski - mówił Komorowski.