Kowal powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt strony internetowej został przygotowany przez jego współpracowników i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Jak dodał, projekt ma na celu zbieranie informacji, analizowanie, a w niektórych przypadkach podejmowanie interwencji w sytuacjach, gdy w rządzie, samorządzie i innych instytucjach jest podejrzenie zachowań partyjniackich czy "kolesiostwa". Projekt będzie skierowany przeciwko systemowi, a nie tej czy innej partii. W urzędach, instytucjach powinny obowiązywać zasady kompetencji - przekonywał europoseł.

Reklama

Chcemy, na tyle, na ile możemy, angażować siły społeczne, aby kolejni młodzi ludzie, którzy kończą studia i chcą zostać w Polsce mieli szanse (na pracę) - mówił Kowal. Jak ocenił, obecnie państwo jest rozrywane przez partie polityczne. Ktoś temu musi powiedzieć stop - podkreślił.

Europoseł zapowiedział też, że powstaną projekty ustawodawcze, które pomogą rządowi w walce z partyjniactwem, kolesiostwem i nepotyzmem w wielu instytucjach publicznych.

Przedstawiciel organizacji pozarządowych Marcin Burza powiedział, że na stronie internetowej zostaną też przedstawione przepisy prawne, które pomogą w poszczególnych przypadkach w walce z przypadkami partyjniactwa.
Strona internetowa ma być wyposażona w formularz zgłoszeniowy, pod którym osoby zainteresowane bądź pokrzywdzone mogą przekazywać informacje o swoich podejrzeniach dotyczących "kolesiostwa i partyjniactwa". Na stronie będą też upubliczniane linki z gazet lokalnych, które piszą o takich sprawach.