O tym, że w czwartek premier odwołał prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) poinformowało biuro prasowe ministerstwa rolnictwa.

Reklama

Po prostu uznałem, że w ARiMR trzeba podnieść standardy zarządzania tą instytucją. To zarządzanie powinno być bardziej transparentne, przejrzyste, dlatego nastąpiła zmiana - oczywiście doceniając to co pan prezes do tej pory w tej agencji uczynił - powiedział w czwartek PAP Kalemba, który przebywa z wizytą w Berlinie.

Jest potrzebne pewne nowe podejście i w oparciu o dostęp do informacji, jakie mam, uważam, że taką decyzję należało podjąć - dodał, nie ujawniając jednak, o jakie konkretnie informacje chodzi.

Przyznał, że krótko po objęciu funkcji ministra rolnictwa, gdy mówił, że nie będzie zmiany na stanowisku prezesa ARiMR, nie miał wystarczającej wiedzy. Ale na wczorajszy dzień ta sytuacja wymagała podjęcia innej decyzji - powiedział.

Do czasu wyłonienia w konkursie nowego szefa Agencji obowiązki ma pełnić obecny wiceprezes ARiMR Zbigniew Banaszkiewicz.

Reklama

53-letni Banaszkiewicz ukończył Wydział Transportu Politechniki Radomskiej. Wiceprezesem ARiMR jest od lutego 2009 r.

Reklama

38-letni Tomasz Kołodziej był prezesem ARiMR od marca 2009. Został mianowany na to stanowisko, gdy ministrem rolnictwa był Marek Sawicki.

Kołodziej w przysłanym oświadczeniu poinformował, że szanuje prawo ministra do doboru najbliższych współpracowników i obsadzenia najważniejszych stanowisk w swoim otoczeniu. Opuszczam fotel prezesa ARiMR w poczuciu dobrze wykonanego zadania. Agencja działa sprawnie i skutecznie, o czym świadczy najlepsze w Europie tempo wypłacania dopłat dla rolników oraz wdrażania programów pomocowych na lata 2007-2013, z których prawie wszystkie środki zostały już zagospodarowane - napisał Kołodziej.

Dodał, że instytucja, którą kierował od marca 2009 roku, z każdym rokiem uzyskiwała coraz lepsze opinie na wsi i w branży spożywczej, którą wspomagała.

Były prezes ARiMR zaznaczył, że ostatnie badania opinii publicznej z tego roku pokazały, że aż ponad 80 procent respondentów wystawiło Agencji oceny dobre i bardzo dobre. Na tak wysokie noty złożyła się codzienna, sumienna, ciężka praca tysięcy osób zatrudnionych w ARiMR i za to chciałbym im serdecznie podziękować - czytamy.